Zwiastuny porodu – co musisz wiedzieć?

Zwiastuny porodu – co musisz wiedzieć?

Niektóre kobiety martwią się, czy donoszą drugie dziecko w sytuacji, gdy karmią piersią pierwszego maluszka. Tymczasem w sytuacji, gdy ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba przerywać karmienia. Kiedy jednak pojawią się jakieś komplikacje, lekarz może zalecić zaprzestanie karmienia, gdyż w czasie ssania piersi przez malca do krwiobiegu matki uwalniana jest oksytocyna – hormon odpowiedzialny za skurcze macicy.

Nieprawdą jest jednak, jakoby praca przy komputerze, wysiłek fizyczny czy seks przyspieszał poród. Owszem, przesiadywanie przed monitorem może powodować bóle kręgosłupa i zmęczenie, ale nie wywołuje skurczów macicy. Podobnie jest w przypadku racjonalnie dozowanego wysiłku fizycznego.

Czy w ciąży można uprawiać seks?

W ciąży możesz być nadal aktywna – chodzi o to jedynie, by uprawiać sport dla przyjemności, a nie jedynie wyczynowo. Dodatkowo zbyt intensywny wysiłek powoduje napięcie mięśni brzucha, obniżenie się przepony i macicy, co może w pewnym sensie wywoływać przedwczesne skurcze. Niektórzy twierdzą, że seks w ciąży zagraża dziecku i może prowadzić do przedwczesnego porodu wskutek oksytocyny, wydzielanej przez kobietę w trakcie stosunku. Nie jest to jednak prawda, gdyż ilość wydzielanego hormonu jest ciągle zbyt mała, by wywołać akcję porodową. Seks natomiast zaleca się, jako metodę na indukcję porodu w przypadku przenoszenia ciąży. Zdecydowanie jest, więc polecany dla przyszłych mam, których termin porodu powoli się zbliża.

O zwiastuny porodowe zapytaj lekarza

Zwiastuny porodu należy śledzić, aby móc odpowiednio przygotować się do całej akcji. W ten oto sposób będziemy mieć pewność, że podejmujemy w pełni słuszną decyzję o wyborze najlepszego dla nas rozwiązania. O zwiastuny porodu możesz zapytać swojego lekarza prowadzącego, aby mieć pewność, że wszystko idzie jak należy. Są to sprawy, które w żaden sposób nie mogą zostać przez nas zbagatelizowane, wobec czego warto z nich właśnie zdawać sobie sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *