Zwiastuny porodu

Zwiastuny porodu

Jeżeli do narodzin maluszka zostało już niewiele czasu (jesteś w trakcie 38 tygodni ciąży lub tuż po nim), mogą pojawić się u Ciebie sygnały świadczące o gotowości Twojego organizmu do porodu. Twój brzuch najprawdopodobniej się „obniży”.

Miną wtedy Twoje problemy z oddychaniem, powinna przestać męczyć Cię zgada, ale jednocześnie możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy i większą skłonność do zaparć To dzidziuś nisko się układa i szykuje się do przyjścia na świat.

Nie lekceważ sygnałów porodowych!

 

Pierwsze zwiastuny porodu nie mogą zostać zignorowane i należy je baczne obserwować. Pierwsze sygnały zwiastujące zbliżający się poród będą pochodzić z szyjki macicy. Przed rozpoczęciem porodu szyjka macicy jest zwykle mocno zaciśnięta i zamknięta czopem śluzowym. Gdy szyjka uzyska gotowość do otwarcia podczas porodu, czop śluzowy zostanie wydalony. Może to nastąpić w różnych momentach. Czop śluzowy jest śliski, elastyczny, bardziej gęsty niż surowe białko jaja kurzego, może być bezbarwny lub żółtawy. Zdarza się, że odpada równocześnie z odejściem wód płodowych. Wody mogą wyciekać w sposób gwałtowny lub powolny. Ważne jest, aby umieć odróżnić czop śluzowy od wód płodowych.

Odchodzą wody? Zgłoś się do szpitala

W chwili, gdy wody zaczynają odchodzić, należy zgłosić się do szpitala, nawet, jeśli nie ma innych objawów zbliżającego się porodu. Wody płodowe są konsystencji zwykłej wody, najczęściej bezbarwne i czyste. Jeżeli kolor wód płodowych jest zielonkawy, zawiadom o tym położną. Przed wystąpieniem akcji porodowej może pojawić się u Ciebie biegunka. Będzie to naturalne dążenie organizmu do wypróżnienia przed porodem. Twój organizm może także w ten sposób uwalniać się od napięcia. Możesz wtedy odczuwać dreszcze. Jednym z ważniejszych objawów rozpoczynającego się porodu są skurcze macicy. Jeżeli odczuwane przez Ciebie skurcze są krótkie i nieregularne, nasilają się i mijają, są to tak zwane skurcze przepowiadające, które nie są jeszcze prawdziwymi skurczami porodowymi. Są to bardzo ważne kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać pominięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *