Zwiastun numer jeden

Zwiastun numer jeden

Zwiastun numer jeden Skurcze przepowiadające. Są one znacznie nasilone i mogą być już bolesne. Różnią się od skurczów właściwych tym, że w ich przebiegu nie dochodzi do skracanie i wygładzania szyjki macicy.

Zwiastun numer dwa. Tak zwane przemieszczenie się osi długiej szyjki macicy do osi kanału rodnego. Jest to objaw charakterystyczny i możliwy do oceny jedynie przez lekarza. Polega on na zmianie ustawienia szyjki macicy względem tkanek miękkich kanału rodnego.

Zwiastun numer trzy

Obniżenie się dna macicy. Również ten objaw oceniany jest przez położnika. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego objawu, tutaj mama może odczuwać różnicę. Chodzi, bowiem o znacznie łatwiejsze oddychanie w okresie poprzedzającym rozwiązanie, ustępowanie duszności, ale również częstszą potrzebę oddawania moczu. Zwiastun numer cztery. Wstawianie się główki płodu do wchodu miednicy. Przy pomocy badania zewnętrznego położnik może ocenić stopień zstępowania części przodującej płodu. W okresie przedporodowym główka traci swobodne ułożenie w macicy, zostaje przygięta do klatki piersiowej i obniża się do tzw. wchodu miednicy. Ten proces jest główna przyczyną częstszych wizyt w toalecie mam z zaawansowaną ciążą.

Zwiastun numer pięć

Dojrzewanie szyjki macicy to kolejny zwiastun porodu. Niewątpliwie wiele z pań w trakcie wizyt u swojego położnika słyszało jego opinie dotyczące szyjki macicy. Mówi się na przykład, że jest jeszcze niedojrzała albo że jej konsystencja nie wskazuje na początek porodu.Lekarz specjalista ocenia kilka elementów charakteryzujących szyjkę w okresie przedporodowym. W ostatnim okresie ciąży szyjka staje się bardziej podatna na dotyk, miękka i rozciągliwa. O rozpoczynającym się porodzie informuje zanik części pochwowej szyjki oraz otwarcie kanału szyjki bądź jej zewnętrznego ujścia. Dla pierwiastek średnica ta powinna wynosić około 1,5cm dla wieloródki– około 3cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *