Zioła i lekarstwa na ból brzucha

Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności – pomóżmy żołądkowi i sięgnijmy po zioła, które ułatwią mu trawienie. W momencie kiedy boli nasz żołądek sprawdzają się gorzkie smaki takie jak piołun czy majeranek. Zaczną działać zanim jeszcze trafią do żołądka. W ogóle jak to możliwe? Okazuje się, że nasze receptory smakowe wyczuwają gorzki smak i żołądek dostaje sygnał wytwarzania kwasów trawiennych. W momencie zwiększenia ich wydzielania, przyspiesza się i usprawnia trawienie tłuszczów, białek, które są najczęstsza przyczyną ucisku w żołądku. Tak więc najskuteczniejszy będzie piołun z uwagi na swój gorzkawy posmak.

Niestety, również jego gorycz jest powodem, dla którego nie każdy jest w stanie skorzystać z jego dobrodziejstw, bo opartą na piołunie miksturę trudno połyka się. Stąd też dobrym pomysłem jest wymieszanie piołunu z miętą bądź sięgnięcie po majeranek, który również jest obdarzony gorzkim smakiem, lecz zdecydowanie łagodniejszym. Zaleca się zaparzyć dwie łyżeczki suszonego majeranku. Jeżeli chodzi o piołun to wystarczająca się ilość jednej czwartej łyżeczki. Przygotowany napar należy pić małymi łyczkami. W momencie kiedy doskwiera nam biegunka również możemy wspomóc się ziołami i naturalnymi lekarstwami. Warto jednak pamiętać, że biegunka w tym wypadku jest jak „koło ratunkowe”- w końcu jeżeli trafiło coś do naszego brzucha co naprawdę ciężko jest strawić, organizm stara się tego pozbyć jak najszybciej.

W takiej sytuacji należy więc działać mądrze, bo z jednej strony dobrze jest zahamować rozwolnienie (powoduje odwodnienie) jednak z drugiej strony dobrze wiedzieć co też jest przyczyną naszych problemów. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by zwiększyć ilość spożywanych płynów, by w żadnym wypadku nie dopuścić do odwodnienia. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się ciepła i niegazowana woda, herbatki ziołowe. Ogromnym sprzymierzeńcem w naszej walce z bólem żołądka jest również rumianek. Napar z suszonych kwiatów zmniejszy skurcze jelit, a tym samym spowolni przesuwanie ich treści – czyli wyhamuje biegunkę. Należy również nadmienić, iż rumianek zawiera substancje odkażające oraz leczy stan zapalny. Jego działanie łagodzi ból brzucha, stąd też można po niego sięgać nawet wtedy gdy tylko boli nas żołądek. Pod przykryciem najlepiej jest zaparzyć dwie torebki herbaty rumiankowej bądź też łyżkę suszonych kwiatów tego zioła. Suszone owoce czarnej jagody sprawdzają się w biegunce. Taniny działają też ściągająco na śluzówkę układu pokarmowego, łagodząc tym samym podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *