Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Zapalenie zatokZaburzenie tego mechanizmu prowadzi do powstania stanu zapalnego w zatokach. Czynnikami predysponującymi do zapalenia zatok są: skrzywiona przegroda nosa, małżowina puszkowa, nieprawidłowa budowa kompleksu ujściowo-przewodowego. Istnieją zapalenia zatok uwarunkowane genetycznie, w których ruch rzęsek jest upośledzony, jak też czynniki środowiskowe mogące warunkować nieprawidłową funkcję rzęsek: wysoka temperatura, niska wilgotność, zmiana pH, dym tytoniowy, urazy, zaburzenia hormonalne.

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok są zróżnicowane w zależności od tego, w których zatokach przynosowych pojawił się stan zapalny. Stan zapalny wewnątrz zatok powoduje ich obrzęk, co ogranicza ich drożność i powoduje ból głowy lub uczucie ucisku w konkretnych rejonach i bólu zatok. Ból zatok zwiększa się przy nacisku danego miejsca. W przypadku zapalenia zatok szczękowych, które leżą pod oczami i po bokach nosa, ucisk lub ból zatok obejmujący twarz, zęby oraz czoło. W przypadku zapalenia zatok czołowych, które leżą na wysokości czoła, ucisk lub ból głowy obejmuje czoło. W przypadku zapalenia zatok sitowych, które leżą nad nosem i po bokach oczu, ucisk lub ból głowy obejmuje ból za oczami, pojawia się także rozsadzający ból głowy.

Należy zwrócić uwagę jeszcze na:

Charakterystyczne objawy zapalenia zatok to także nieżyt nosa około 38ºC, który nasila się przy pochylaniu, przy zmianach ciśnienia, przy nacisku na okolice zatok. Ponadto w czasie zapalenie zatok objawem jest też ropna wydzielina z nosa lub też ściekająca po tylnej ścianie gardła, która robi się coraz gęstsza i zazwyczaj przybiera charakterystyczny zielonkawy kolor. Z tym wiąże się kolejny objaw zapalenia zatok, czyli uczucie zatkanego nosa i oddychanie przez usta. Często związanym z zapaleniem zatok objawem jest też przykry zapach z ust oraz mowa „przez nos”. Zapalenie zatok przynosowych to choroba, której pod żadnym pozorem nie można nam ignorować. Jest ona wyjątkowo groźna w skutkach, wobec czego konieczne staje się odpowiednie podjęcie leczenia. Wiele na temat dostępnych metod leczenia możemy pozyskać informacji z Internetu. Są to kwestie, które znacząco będą wpływać na leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *