Zaburzenia metabolizmu kostnego

Zaburzenia metabolizmu kostnego

Przy niedoborach witamin uczestniczących w przemianach metabolicznych organizmu konieczna jest ich suplementacja. Niedobory vit.D3 prowadzą do wielu zaburzeń związanych ze zbyt niskim stężeniem wapnia we krwi. U dzieci może wystąpić krzywica, u osób dorosłych osteomalacja czyli rozmiękanie kości a w starszym wieku osteoporoza.

Zaburzenia metabolizmu kostnego Vigantoletten 1000 to suplement zawierający vit.D3 w dawce 25 mikrogramów. W celach profilaktycznych zaleca się stosowanie po pół tabletki na dobę zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Tabletkę można łatwo przepołowić. Jeżeli lekarz stwierdzi niedobory tej witaminy, to musi dostosować dawkę do potrzeb pacjenta. Należy poinformować go o wszystkich innych przyjmowanych lekach, ponieważ istnieje możliwość interakcji z Vigantoletten 1000.

 Syntetyzowanie witaminy D

Witamina D3 jest w warunkach fizjologicznych syntetyzowana w skórze. Do tego procesu potrzebna jest ekspozycja na promieniowanie UV. W Polsce, w okresie jesienno-zimowym kąt padania promieni słonecznych jest zbyt mały, co uniemożliwia jej produkcję przez organizm. W tkankach też nie ma jej zbyt wiele zgromadzone, więc w tym okresie należy zastosować suplementację.

Zaburzenia metabolizmu kostnego

Niedobory vit.D3, są powodem zaburzeń metabolizmu kostnego. Witamina D3 wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym. Przy jej braku może wystąpić hipokalcemia. Hipokalcemia czyli obniżony poziom wapnia we krwi jest z kolei przyczyną demineralizacji kości. Wapń przemieszcza się do krwi, co skutkuje ich osłabieniem i nasileniem procesów osteoporozy.

W przypadku zdiagnozowania tej choroby zalecana jest 1 tabletka Vigantoletten 1000 na dobę.

Krzywica u dzieci to choroba, która może się ujawnić już od trzeciego miesiąca życia. Jej objawy to napady drgawek, rozmiękanie kości potylicy, skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie, upośledzenie odporności i wiele innych. Przy prawidłowo prowadzonej opiece pediatrycznej powinna zostać szybko wykryta. W celach zapobiegawczych podaje się dziecku pół tabletki Vigantoletten 1000, które należy rozpuścić w łyżeczce wody i bezpośrednio zaaplikować do buzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *