Witaminki, witaminki – dla chłopczyka i dziewczynki

Witaminki, witaminki – dla chłopczyka i dziewczynki

Witaminy odgrywają ogromną rolę w naszym organizmie i wystarczy niedobór którejkolwiek z nich, abyśmy odczuli tego efekty. Oczywiście, krótkotrwałe i niewielkie niedobory wywołają zwykle jedynie niewielki dyskomfort i drobne problemy zdrowotne, jeżeli jednak zaniedbamy tę kwestię, również powinniśmy liczyć się z większymi tego konsekwencjami. Jedną z witamin, która ma istotny wpływ na nasze samopoczucie jest witamina D3. Na jej poziom szczególną uwagę powinny zwracać uwagę osoby chore na otyłość, starsze, a także kobiety przechodzące menopauzę.

Nie zgaduj, sprawdź

Kiedy już poczujemy, że źródłem naszych problemów może być niedobór witaminy D, warto nie bawić się we wróżkę i nie diagnozować wszystkiego z pomocą Internetu (często niepotrzebnie się nakręcając i diagnozując u siebie po drodze szereg innych chorób). Najprościej po prostu udać się do najbliższej przychodzi i wykonać badanie poziomu witaminy d. Jest to badanie zupełnie proste, a wykonujemy je tak samo, jak całą podstawową morfologię – za pomocą pobrania krwi. Skierowanie na takie badanie bez większych problemów uzyskać powinniśmy od lekarza rodzinnego. Warto się o nie postarać, ponieważ wykonanie takiego badania w trybie prywatnym to zwykle koszt rzędu około 60 złotych.

Dlaczego to takie ważne?

Już teraz wiemy, na jak wiele aspektów zdrowotnych wpływają niedobory witaminy d3. Badania jednak wciąż trwają, a lista chorób wywoływanych przez zbyt niski poziom d3 ciągle rośnie. Okazuje się, że witamina d3 wpływa także na nasze procesy metaboliczne, tak więc temat ten powinien szczególnie zatroszczyć osoby, które pomimo zbilansowanej diety mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Ostatnie badania wykazały także duże związki takich niedoborów z czynnikami ryzyka np. nowotworów czy też nadciśnienia tętniczego. Dla naszego organizmu nie będzie więc obojętny wynik badania krwi pod kątem witaminy d, a skoro jest on istotny dla naszego zdrowia, powinien zainteresować również nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *