Witamina D3, witamina słońca.

Witamina D3, witamina słońca.

Witamina D3, witamina słońca.Witaminę D odkryto w 1921 roku (McCollum) i początkowo była wykorzystywana przede wszystkim jako lek w profilaktyce krzywicy. W tamtych czasach było to przełomowe odkrycie, ponieważ krzywica była ogromnym problemem prowadzącym niejednokrotnie do śmierci pacjentów.

Od tego czasu badania nad witaminą D3 zostały znacznie pogłębione i znamy teraz już znacznie więcej dobroczynnych skutków jej prawidłowego poziomu oraz zagrożeń jakie mogą wynikać z niedoborów witaminy słońca.

Dla dzieci i dla dorosłych

Przede wszystkim kojarzymy witaminę D z okresem niemowlęcym i walką z chorobą, dzięki której została odkryta i opisana czyli krzywicą. Rzeczywiście niedobór witaminy D3 prowadzi do rozwoju tej groźnej choroby. Jednak nie tylko w niemowlęctwie witamina D3 wpływa pozytywnie na stan kości. Chroni ona także w późniejszym wieku przed osteoporozą. Właściwy poziom tej witaminy to także sprawnie funkcjonujące inne układy jak krwionośny, mięśniowy i nerwowy. Witamina D3 w odpowiednim stężeniu poprawia ogólną kondycję psychofizyczną. Ma wpływ na poprawę takich stanów jak depresja czy też choroby z otępieniem w przebiegu. Okazuje się pomocna w profilaktyce nowotworów w tym także skóry, groźnego czerniaka. Czemu o tym wspominamy? Bowiem profilaktyka czerniaka do tej pory zakładała izolacje od słońca. Co za tym idzie – jeśli nie wychodziliśmy plażować latem w godzinach 10-15 i używaliśmy kremów z wysokim filtrem nasza skóra nie syntetyzowała witaminy D3, co paradoksalnie zwiększało zapadalność na czerniaka. Nieodzowna jest także w profilaktyce innych nowotworów w tym raka sutka, prostaty oraz jelita grubego.

Suplementacja, tak ale z głową

Zwykle cierpimy na niedobory D3 ale nie oznacza to, że nadmiar tej witaminy jest obojętny dla zdrowia. Dlatego warto suplementować ją rozsądnie poprzedzając rozpoczęcie kuracji wizytą u lekarza i oznaczeniem poziomu tej witaminy w surowicy krwi. Nadmiar witaminy D3 bowiem prowadzi do odkładania się wapnia w tkankach co zaburza po pewnym czasie pracę serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Więcej informacji na stronie http://www.vitrumd3.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *