Witamina D

Witamina D

Witaminy to związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór prowadzi do wielu chorób, od anemii, ogólnego zmęczenia, zmian skórnych, po zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego czy ślepotę.

Jedną z ważniejszych witamin w organizmie jest witamina D, która ogólnie mówiąc reguluje gospodarkę mineralną, a jej brak w zaopatrzeniu prowadzi przede wszystkim do krzywicy. Tutaj pojawia się pytanie, czy tylko? W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań, które potwierdzają wpływ witaminy D na regulację wielu procesów życiowych.

Chorujesz? Możesz mieć niedobór witaminy d

 

Można powiedzieć, że jest ona wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Jej niedobór obserwuje się w wielu stanach chorobowych, m. in. chorobach sercowo-naczyniowych, nowotworach, cukrzycy, chorobach nerek, nadciśnieniu tętniczym, chorobach autoimmunologicznych, reumatoidalnym zapaleniu stawów, atopowym zapaleniu skóry, stwardnieniu rozsianym. Niedobory witaminy D stają się coraz bardziej powszechne

Gdzie występuja witamina D?

Naturalnym źródłem witaminy D jest synteza skórna oraz dieta bogata w produkty zawierające tę witaminę – należą do nich ryby morskie, jaja, przetwory mleczne. Do niedawna uważano, że prawidłowa dieta i przyswajanie witaminy D pod wpływem słońca są wystarczające dla organizmu. Tymczasem okazuje się, że tryb życia, niewłaściwe odżywianie, położenie geograficzne, stosowane filtry przeciwsłoneczne, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, nie sprzyjają utrzymaniu jej właściwego poziomu. Do prawidłowej produkcji witaminy D w skórze dochodzi wówczas, kiedy minimum 35% powierzchni ciała wystawione jest na działanie słońca przez 90 minut dziennie. Najnowsze badania wykazały, że położenie geograficzne Polski praktycznie wyklucza możliwość efektywnej fotosyntezy witaminy D nawet w miesiącach letnich. Wpływ witaminy d na organizm jest niedoceniany, a ponad 70% populacji ma jej poważne niedobory. Mając na uwadze tak ważne dla nas informacje możliwe będzie wpłynięcie na wybór właściwej suplementacji witaminą D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *