Witamina D – wszystko co musisz wiedzieć

Witamina D – wszystko co musisz wiedzieć

Witamina B12 – jeżeli chodzi o tą witaminę to nie zalecane jest tego badania nie z tego powodu, że ilość witaminy B12 nas nie interesuje lub, że zawsze wszystko jest z nią w porządku.

Niedobór witaminy B12 jest powszechny u wegetarian1 oraz osób starszych2. Niestety testy laboratoryjne wykrywające B12 wychodzą też pozytywnie dla jej analogów, więc jej poziom w normie o niczym jeszcze nie świadczy. Choć z drugiej strony jej obniżony poziom to murowany niedobór. Niestety referencyjne metody badania B12, czyli poziom kwasu metylomalonowego oraz holotranskobalamina3, są bardzo jednak wyjątkowo drogie. Zastępczym wskaźnikiem może być pomiar witaminy B12 oraz jednocześnie homocysteiny, jednak nadal bez całkowitej pewności.

Dbaj o siebie – zrób badanie poziomu witaminy D…

 

Witamina D. Pomiar stężenia witaminy D kosztuje przynajmniej tyle, co miesiąc suplementacji. Niedobór witaminy d bywa bardzo groźny dla naszego organizmu i może powodować wiele chorób. Zdecydowanie warto się przed nimi ustrzec poprzez wykonanie serii odpowiednich i specjalistycznych badań. Biorąc pod uwagę, że niedobór w okresie zimowym jest tak samo pewny jak to, że opady śniegu zaskoczą drogowców – nie widzę sensu badać jej rutynowo, lepiej kupić suplement.

…i poziomu żelaza

 

Żelazo. Badanie poziomu wolnego żelaza nie jest zupełnie bez sensu, jednak kłopot jest z jego interpretacją i raczej umiarkowaną wartością diagnostyczną. Wysokie wolne żelazo może paradoksalnie świadczyć o zbliżającej się anemii. Magnez i wapń. Oba pierwiastki łączy to, że organizm stara się utrzymać ich stały poziom we krwi, ponieważ są krytycznie ważne dla funkcjonowania. Dlatego też pomiar żadnego z nich nie mówi nam, czy spożywamy ich odpowiednio dużo oraz jaki jest stan np. naszych kości. Warto wspomnieć, że o tym moglibyśmy się dowiedzieć z badania densometrycznego lub sprawdzając markery obrotu kostnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *