Witamina D, witamina słońca

Witamina D, witamina słońca

Witamina D to esencja słonecznych promieni! Jest niezbędna, aby skóra funkcjonowała prawidłowo. Zwiększa odporność na czynniki zewnętrzne i chroni skórę przed łuszczeniem i zmianami chorobowymi, nawet tak groźnymi jak rak. Bierze udział w procesach naprawczych naskórka. Jest także istotna dla ogólnego funkcjonowania naszego ustroju.

Reguluje gospodarkę fosforanowo-wapniową, a także poziom i wydzielanie insuliny. Potrzebujemy jej, aby mieć zdrowe kości i zdrowe zęby. I oczywiście zdrową, piękną, odporną na zakażenia, chłód, czy powietrze przesuszone ogrzewaniem.

Witamina słońca

Ta witamina to właściwie hormon, zwany witaminą słońca, bowiem powstaje, gdy promienie działają na naszą skórę. Znamy witaminę D1, obecną w tranie, witaminę D2, obecną w tłuszczach zwierzęcych, i właśnie witaminę D3 – tę, której obecność w naszych organizmach zawdzięczamy słońcu. Jak wykazały badania, bezpośrednia aplikacja witaminy D na skórę zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem, uszkodzeniami DNA oraz rumieniem. Ponieważ witamina ta rozpuszcza się w tłuszczach, są one niezbędne do jej wchłonięcia: to dlatego krem jest idealnym nośnikiem tego cennego dla organizmu składnika.

Słońce raz w czas

Naturalnym źródłem witaminy D3 jest słońce. W naszym klimacie nie świeci ono zbyt często. A musielibyśmy spędzać na słońcu aż 15 minut dziennie, aby dostarczyć odpowiednią ilość złotej witaminy naszemu ciału. Drugie źródło to żywność, między innymi tak „lubiany” przez nas tran, ale tą drogą otrzymujemy jedynie 10 procent zapotrzebowania. Ponadto witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieniowania UVB, a to właśnie przed tym promieniowaniem bronimy się, stosując kremy z filtrami! Dlatego warto uzupełniać jej poziom samemu, tym bardziej, że niedobór witaminy D grozi chorobami: krzywicą i osteoporozą, depresją, a nawet problemami z tarczycą. Może powodować zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów, bóle głowy i kłopoty z koncentracją, nudności, zmiany naczyniowe, a także wady rozwojowe u płodu. Przyznasz, że to niemało? A przecież wystarczy dbać o siebie, dostarczając sobie tej niezwykłej witaminy. Jak, zapytasz? Mamy dla ciebie świetne rozwiązanie: krem z witaminą D. Dzięki niemu twoja skóra będzie dobrze odżywiona i odporna na zmiany chorobowe. Odżyje jakby muśnięta słońcem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *