Witamina D, jako suplement diety

Witamina D, jako suplement diety

Witamina D, jako suplement diety Tańsza i częściej spotykana forma to D2 uzyskiwana jest ze źródeł roślinnych i nie jest spotykana w ludzkim organizmie w naturalnych okolicznościach, dlatego wielu ekspertów uważa, że nasz organizm nie jest w stanie jej zaabsorbować.

Jaka witamina D jest potrzebna naszemu organizmowi?

To, na czym powinno nam zależeć to D3, czyli dokładnie taki sam związek chemiczny, jaki produkowany jest, kiedy nasza skóra ma kontakt ze słońcem. Suplementacja witaminą D jest szczególnie zalecana w okresie jesienno- zimowym, kiedy nie dość, że dzień jest bardzo krótki, to jeszcze praktycznie całe nasze ciało jest odizolowane od promienii słonecznych, uniemożliwiając tym samym naturalną produkcję witaminy D.

Minerały potrzebne w naszej diecie

Magnez to jeden z tych minerałów, który występuje w wielu różnych formach. Najbardziej popularne są cytryniany i tlenki magnezu, niestety działają one drażniąco na układ pokarmowy. Istnieje jednak wiele innych form, które są lepiej tolerowane przez nasz organizm, a należą do nich. Cynk. Naukowcy twierdzą, że w przypadku tego minerału, najsłabiej przyswajalną formą jest ta organiczna, w postaci tlenku. Zaleca się natomiast chelaty aminokwasowy, cytryniany i glukoniany. Inne polecane formy to wysoce przyswajalna. Witamina A. Najczęściej spotykany jest beta-karoten, czyli nieaktywna forma witamina A pozyskiwana z roślin, np. marchwi. W odpowiednich warunkach, organizm przekształca beta-karoten bezpośrednio do retinolu, czyli aktywnej formy witamina A, która następnie może być przyswojona przez organizm. Jeżeli potrzebujesz szybkiego uzupełnienia niedoborów witaminy A lub masz problemy z wątrobą, w której zachodzi konwersja beta-karoten –> retinol prawdopodobnie lepszym, doraźnym suplementem będzie retinol, w innym wypadku beta-karoten powinien w zupełności wystarczyć – Twój organizm wyprodukuje z niego dokładnie tyle witaminy A ile potrzebuje. Przykład preparatu z aktywną formą witaminy A. Niedobory witaminy d3 mogą być groźne w skutkach dla organizmu człowieka. Zaleca się, więc dokładnie sprawdzić możliwości, które przygotował dla nas rynek pod kątem dostępnych preparatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *