Witamina C, jako suplement diety

Witamina C, jako suplement diety

Witamina C, jako suplement dietyNie ulega wątpliwości, że witamina C to chyba najbardziej wykorzystywana, aktywna biologicznie, substancja w organizmie człowieka. Naturalna oraz syntetyczna forma kwasu askorbinowego – są chemicznie identyczne, a różnice w ich aktywności biologicznej jak dotąd nie zostały wykazane. Mimo wszystko, większość specjalistów zaleca przyjmowanie preparatu naturalnego pochodzenia – jest to uniwersalne i w pełni zrozumiałe podejście. Warto wczytać się w etykietę rozważanego produktu i sprawdzić, z czego został pozyskany preparat. Unikajmy za to syropu kukurydzianego.

Forma witaminy C

Najczęściej spotykaną formą witaminy C jest właśnie czysty kwas (L-)askorbinowy, którego przyjęcie w zbyt dużych ilościach (od kilku do kilkudziesięciu gram) wywołuje reakcje przeczyszczające. Ta forma (tzw. niebuforowana) witaminy C zalecana jest podczas krótkich suplementacji lub doraźnego wspomagania organizmu w obliczu infekcji, braku snu, wzmożonego wysiłku fizycznego czy dużej dawki stresu. Aby organizm mógł z niej skorzystać, czysty kwas askorbinowy musi najpierw związać się z jakimś minerałem (sód, wapń, magnez…), stąd nazwa niebuforowana. Natomiast buforowane formy kwasu askorbinowego to takie molekuły, które posiadają już związany pierwiastek wspomnianego wyżej minerału. Taka postać jest gotowa do wykorzystania, nie potrzebuje “szukać” w organizmie brakującego elementu i jest łagodniejsza dla naszego układu trawiennego. Dlatego też, dla długotrwałej suplementacji witamina C zaleca się jej zbuforowane formy.

Postać witaminy C

Witamina C bardzo często sprzedawana jest w formie proszku, dzięki czemu jest tańsza oraz łatwiej jest przyjąć jej wysoką dawkę. Na obecną chwilę jest to jeden z podstawowych składników dostępnych w sprzedaży suplementów diety. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat dostępnych opcji, zapraszamy do sprawdzenia informacji. Są to sprawy, które mają dla nas kolosalne znaczenie. Na ten moment na temat tych środków powstało wiele artykułów, które zajmują się opisem substancji wchodzących w ich skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *