Wątroba jako jeden z najważniejszych ludzkich organów

Wątroba jako jeden z najważniejszych ludzkich organów

Wątroba jest to bardzo ważny narząd w ciele człowieka, który odpowiedzialny jest za bardzo dużo procesów odbywających się w naszym organizmie. Zlokalizowana jest ona poniżej przepony, a jej znaczna część znajduje się po prawej stronie. U dorosłych chroniona jest ona przez żebra, natomiast u dzieci może ona nieco wystawać, przez co jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Wątroba budowa jest bardzo prosta.

Składa się ona po prostu z dwóch płatów oraz ośmiu segmentów, a jej waga waha się w okolicach 1,5kg. Budowa wątroby mikrospora z kolei może nam powiedzieć nieco więcej o tym narządzie. Ma ona bardzo duże zdolności regeneracyjne. Dzięki temu można pobierać jej część od zdrowych osób do przeszczepów. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż nie wolno zbyt często pobierać jej części od zdrowych osób, ponieważ to może zaburzyć jej działanie, a jest to bardzo ważny organ, który ma bardzo ważne funkcje.

Synteza czynnika krzepnięcia krwi

Odpowiada ona między innymi za syntezę czynnika krzepnięcia krwi oraz przekształca puryny w kwas moczowy. Magazynuje również żelazo oraz niektóre witaminy, które może uwolnić do organizmu, gdy wystąpi taka potrzeba. Jednak jej głównym zadaniem jest filtracja krwi, dzięki czemu neutralizuje toksyny. Nic więc dziwnego, że osoby, które nie stronią od alkoholu i leków mają bardzo zużytą wątrobę i często na nią chorują. Często problemy z wątrobą mają objawy podobne do tych, które daje alergia, więc z każdym symptomem należy zgłaszać się do lekarza. Wątroba narażona jest na bardzo groźne choroby, przy których zwyrodnienie kręgosłupa to bułka z masłem.

Wątroba

Gdy wątroba odmówi posłuszeństwa to człowieka czeka śmierć, a narażona jest ona przez alkohol, pasożyty lub zakażenia wirusowe, które mogą doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia. Choroby wątroby występują coraz częściej, a większość osób nie jest ich nawet świadoma dopóki nie zauważą poważnych objawów. Dbanie o wątrobę jest ważniejsze niż żywienia w chorobie nowotworowej, ponieważ jeżeli raz narazimy wątrobę na chorobę to trudno będzie mieć z nią już spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *