Wartość odżywcza posiłków – jak zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę substancji?

Wartość odżywcza posiłków – jak zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę substancji?

Wartość odżywcza posiłków – jak zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę substancji?Bardzo częstym błędem popełnianym przez wiele osób jest niedbałość w komponowaniu posiłków. Niemniej jednak może ona wynikać z kilku czynników. Dominującym dzisiaj powodem nieprawidłowej diety jest przede wszystkim brak czasu na planowanie menu, odpowiednie zakupy spożywcze, wreszcie na przygotowanie posiłków. Zaraz potem plasuje się nasza niewiedza na temat roli poszczególnych pierwiastków dla organizmu i ich zawartości w poszczególnych produktach spożywczych.

Związki odżywcze w jedzeniu

To, ile dane warzywo, owoc, czy każdy inny produkt spożywczy naprawdę zawierają danego pierwiastka zależy od kilku czynników. Przykładowo warzywo uprawiane na jałowej glebie jest mniej wartościowe od rosnącego na żyznej ziemi. To samo dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego: im lepsza jakościowo i bogatsza w naturalne składniki karma, tym cenniejsze mleko, jaja czy mięso. Wartości, które znajdziemy w tabelach odżywczych są, więc w pewnym sensie umowne. Dobrze jest zaprzyjaźnić się z suplementami diety dobierając je z pomocą lekarza lub farmaceuty pod kątem konkretnych potrzeb i wskazań.

Dla każdego co innego

Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie ma jednego suplementu dobrego dla wszystkich. Przyszła mama będzie potrzebowała zupełnie innych składników, niż starsza pani, której dokuczają bóle stawów. Dojrzały mężczyzna powinien zwrócić uwagę na uzupełnienie innych składników, niż jego dorastający syn. Osoba prowadząca siedzący tryb życia, która na dodatek ma tendencję do nadwagi wspomoże swoją dietę innym preparatem, niż osoba aktywna, uprawiająca sporty i dbająca o dietę. Na ten moment na temat tych środków powstało wiele artykułów, które zajmują się opisem substancji wchodzących w ich skład. Zdecydowanie warto zapoznać się z wszelkimi informacjami, które mówią o danych produktach, jakimi są suplementy diety. Pomocne jest wykorzystanie informacji zamieszczonych w Internecie. Poznaj informacje, które pozwolą Ci dokonać wyboru najlepszego suplementu diety. Możesz być pewien, że wybrane przez Ciebie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *