Usuwanie wydzieliny z zatok i z nosa.

Usuwanie wydzieliny z zatok i z nosa.

Usuwanie wydzieliny z zatok i z nosa.Przy takiej chorobie, jak: zapalenie zatok przynosowych stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę śluzową. Warto dodać, że najlepiej działające miejscowo, w postaci areozolu. Można stosować też leki doustne, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej np. preparaty z pseudoefedryną oraz leki normalizujące ilość i jakość wydzielanego śluzu. Ale uwaga leki z pochodnymi efedryny można stosować krótko do 4 dni, zaś leków mukolitycznych nie należy podawać osobom z astmą. Pomocnym w oczyszczaniu nosa z wydzieliny jest płukanie jamy nosowej fizjologicznym roztworem soli kuchennej. Takie leki są możliwe do kupienia bez recepty. Wciągamy roztwór nosem, z wdychanym powietrzem, z dłoni uformowanej w kształcie miseczki a następnie wydmuchujemy razem z wydzieliną.

Kłopoty diagnostyczne w leczeniu ostrego zapalenia zatok.

Niekiedy lekarze unikają szybkiego podjęcia decyzji o leczeniu antybiotykiem podejrzewając, że zapalenie wywołują tylko wirusy. Podejrzenie opiera się na spostrzeżeniu, że ok. 40% przypadków ostrego zapalenia zatok u dzieci ustępuje bez leczenia. Rozbieżności, co do terapii nie dotyczą jednak ostrego zapalenia zatok o ciężkim przebiegu – wywołanym zwykle przez chorobotwórcze bakterie. Ten rodzaj zapalenia może ulec u małych dzieci takiemu nasileniu, że wymaga często hospitalizacji i intensywnej antybiotykoterapii. W pozostałych przypadkach leczenie antybiotykiem może być prowadzone doustnie w domu.

Antybiotykoterapia

Standardowa antybiotykoterapia może być wówczas przedłużona do miesiąca, jeżeli objawy zmniejszają się, lecz nie ustępują całkowicie. Zagraża to nie tylko przejściem w stan przewlekły zapalenia zatok, ale i niebezpiecznymi powikłaniami. Zatoki przynosowe to jamy powietrzne łączące się z jamą nosa przez naturalne otwory w jej bocznej ścianie. Zatoki odgrywają rolę w zapewnieniu ochrony cieplnej i mechanicznej oczodołów i mózgu oraz zwiększenia wytrzymałości kości twarzoczaszki. Zatoki biorą również udział w emisji głosu oraz przewodzeniu i odbieraniu dźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *