Testy na alergię i ich skuteczność

Alergia jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości we współczesnym świecie. Powoduje ją nieprawidłowa reakcja organizmu na niektóre czynniki, co wynika zarówno z obecnego stylu życia, jak i otaczającego nas środowiska, a także osłabionej odporności organizmu. Większość uczuleń ma charakter przewlekły i wymaga stałego leczenia. Najczęstsze objawy to: nieżyt nosa, pieczenie spojówek, łzawienie oczu, sezonowy katar sienny, astma, napady kaszlu, uczuleniowe zapalenie lub obrzęk skóry, pokrzywka, swędzenie, a niekiedy nawet wstrząs anafilaktyczny. Jeśli zauważymy u siebie lub któregoś z naszych bliskich podobne objawy, powinniśmy zrobić test alergiczny, który wykaże, na co jesteśmy uczuleni i pozwoli podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

W diagnostyce alergii stosowane są różne rodzaje badań. Do najpopularniejszych należą testy skórne punktowe i płatkowe, które polegają na wprowadzeniu do skóry określonych alergenów o niewielkim stężeniu. Jeśli jesteśmy na nie uczuleni, skóra robi się w tym miejscu zaczerwieniona. Stosowane są również badania laboratoryjne, które wykazują poziom immunoglobuliny IgE we krwi – jeśli jest on zbyt wysoki i przekracza ustaloną normę, może to wskazywać na alergię. Jeszcze inaczej wykrywa się astmę – służą temu badania spirometryczne, które ustalają ilość oraz dynamikę wdychanego i wydychanego powietrza, a także prędkość jego przepływu przez drogi oddechowe. Stosowane są także testy prowokacyjne, które wywołują podrażnienie śluzówki nosa i skurcz oskrzeli.

Inny sposób badania przeprowadzany jest w przypadku alergii pokarmowych. Tutaj wykorzystywana jest tzw. dieta eliminacyjna, które polega na stopniowym wykluczaniu spożycia produktów, podejrzanych o wywoływanie uczulenia. W aptekach i sklepach z artykułami farmakologicznymi znajdziemy ponadto gotowe testy na alergię, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Pomagają one wykryć m.in. uczulenie na białko jajka.

Jaka jest skuteczność testów alergicznych? Otóż w przypadku metod skórnych i laboratoryjnych, stosowanych w wykrywaniu alergii wziewnej wynosi ona niemal 100%. Podobnie jest w przypadku uczuleń skórnych i na leki. Należy jednak pamiętać, że na efektywność badania wpływa kilka czynników, m.in. wiek i płeć pacjenta, cykl miesiączkowy, ewentualne choroby, zażywanie leków zmniejszających reakcję skórną, jakość zastosowanych alergenów oraz prawidłowa technika wykonania badania.