Testy na alergię i ich skuteczność

Alergia jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości we współczesnym świecie. Powoduje ją nieprawidłowa reakcja organizmu na niektóre czynniki, co wynika zarówno z obecnego stylu życia, jak i otaczającego nas środowiska, a także osłabionej odporności organizmu. Większość uczuleń ma charakter przewlekły i wymaga stałego leczenia. Najczęstsze objawy to: nieżyt nosa, pieczenie spojówek, łzawienie oczu, sezonowy katar sienny, astma, napady kaszlu, uczuleniowe zapalenie lub obrzęk skóry, pokrzywka, swędzenie, a niekiedy nawet wstrząs anafilaktyczny. Jeśli zauważymy u siebie lub któregoś z naszych bliskich podobne objawy, powinniśmy zrobić test alergiczny, który wykaże, na co jesteśmy uczuleni i pozwoli podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

W diagnostyce alergii stosowane są różne rodzaje badań. Do najpopularniejszych należą testy skórne punktowe i płatkowe, które polegają na wprowadzeniu do skóry określonych alergenów o niewielkim stężeniu. Jeśli jesteśmy na nie uczuleni, skóra robi się w tym miejscu zaczerwieniona. Stosowane są również badania laboratoryjne, które wykazują poziom immunoglobuliny IgE we krwi – jeśli jest on zbyt wysoki i przekracza ustaloną normę, może to wskazywać na alergię. Jeszcze inaczej wykrywa się astmę – służą temu badania spirometryczne, które ustalają ilość oraz dynamikę wdychanego i wydychanego powietrza, a także prędkość jego przepływu przez drogi oddechowe. Stosowane są także testy prowokacyjne, które wywołują podrażnienie śluzówki nosa i skurcz oskrzeli.

Inny sposób badania przeprowadzany jest w przypadku alergii pokarmowych. Tutaj wykorzystywana jest tzw. dieta eliminacyjna, które polega na stopniowym wykluczaniu spożycia produktów, podejrzanych o wywoływanie uczulenia. W aptekach i sklepach z artykułami farmakologicznymi znajdziemy ponadto gotowe testy na alergię, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Pomagają one wykryć m.in. uczulenie na białko jajka.

Jaka jest skuteczność testów alergicznych? Otóż w przypadku metod skórnych i laboratoryjnych, stosowanych w wykrywaniu alergii wziewnej wynosi ona niemal 100%. Podobnie jest w przypadku uczuleń skórnych i na leki. Należy jednak pamiętać, że na efektywność badania wpływa kilka czynników, m.in. wiek i płeć pacjenta, cykl miesiączkowy, ewentualne choroby, zażywanie leków zmniejszających reakcję skórną, jakość zastosowanych alergenów oraz prawidłowa technika wykonania badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *