Smoczek – mity i fakty

Smoczek – mity i fakty

Wokół tematu smoczków wciąż krążą różne mity, głównie o negatywnym aspekcie ich używania. Nie można jednak postawić znaku równości między nieprzychylnymi opiniami, a mitami, bowiem nie wszystkie z nich są wyssane z palca i z wieloma nie wypada się nie zgodzić. Temat wad smoczków został już opisany z każdej możliwej perspektywy. Wypowiadali się o nim rodzice i dziadkowie, psychologowie i pediatrzy, logopedzi i oczywiście wszechwiedzący internauci. Czy to jednak znaczy, że smoczki nie przynoszą dziecku absolutnie żadnych korzyści?

Smoczek nie taki straszny, jak go malują

Skupmy się zatem przekornie na plusach smoczków. Jednym z nich niewątpliwie jest to, iż często wspomaga łagodzeni objawów kolki u maluszka. Fakt ten docenią najbardziej przede wszystkim ci rodzice, którym nie obce są nieprzespane noce z płaczącym dzieckiem w tle. Oczywiście, na każde dziecko zadziała coś innego, ale jeśli herbatki ziołowe czy masaż małych plecków nie wystarczy, warto wypróbować wszystko, co daje nadzieję na rozwiązanie problemu.

Ponadto smoczki to idealny uspokajacz maleństwa. Ssanie smoczka przywodzi dziecku na myśl ssanie piersi matki, a przecież to właśnie wtedy czuje się najbezpieczniejsze, co w rezultacie powoduje, że dziecko się wycisza. Pamiętajmy jednak, by nie traktować smoczka jako sposobu na każdy płacz i grymas dziecka – smoczek to pomocny gadżet, ale z pewnością nie zastąpi niani lub rodzica.

Jak wybrać dobry smoczek?

Przed wyborem smoczka z pewnością warto zapoznać się z tematem poprzez Internet i dopiero po takim rozeznaniu się w temacie, wybrać opcję najlepszą dla naszego dziecka. Tak, jak jedna maskotka czy inna zabawka nie zachwyci każdego dziecka na świecie, podobnie nie ma jednego idealnego smoczka, który będzie odpowiadał wszystkim dzieciom.

Najważniejszą kwestią na pewno jest kwestia jakości smoczka. Nie ma co na nim oszczędzać, ponieważ źle dobrany może powodować w najlepszym przypadku „tylko” dyskomfort u maluszka, a w najgorszym chociażby przyszłe wady zgryzu. Warto więc zainwestować w porządny sprzęt, który posłuży nam na długo i jednocześnie wykonany będzie z odpowiednio bezpiecznych materiałów.

Dość dużą popularnością cieszą się smoczki na tak zwanym łańcuszku. I słusznie, bowiem łańcuszek taki zapobiega kontaktowi smoczka z np. brudną podłogą w chwili, gdy dziecko smoczek wypluje. A każdy rodzic wie, że jest to sytuacja nie taka znowu rzadka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *