Skuteczna profilaktyka osteoporozy

Skuteczna profilaktyka osteoporozy

Osteoporoza to bardzo niebezpieczna choroba, która w bardzo dużym stopniu utrudnia funkcjonowanie oraz obniża jakość życia. Na szczęście można jej skutecznie zapobiegać przez właściwą profilaktykę opartą na kilku prostych zasadach pomagających w dbaniu o dobrą kondycję układu kostnego.

Oczywiście każdy wie, że kości są zbudowane głównie z wapnia oraz w mniejszych ilościach z fosforu. Te dwa minerały decydują o twardości kości i sprawiają, że są one bardzo odporne na uszkodzenia i złamania. Dlatego podstawową przyczyną osteoporozy jest niedobór wapnia oraz fosforu w diecie. Na szczęście te niedobory można bardzo łatwo zlikwidować, między innymi włączają do codziennego jadłospisu większe ilości nabiału.

Sprawdź: Witamina D – vitrumd3.pl

Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, że przyczyną powstania osteoporozy może być także niedobór witaminy D. Tymczasem ta grupa substancji ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wchłaniania wapnia oraz fosforu pochodzącego z pożywienia. Dlatego witamina D na równi z tymi minerałami stanowi podstawę profilaktyki osteoporozy. Na szczęście w aptekach można bez trudu znaleźć różne suplementy, przy których tworzeniu został uwzględniony ten fakt. Zawierają one w swoim składzie połączenie witaminy D oraz wapnia. Są one zalecane głównie kobietom w czasie oraz po menopauzie, ponieważ znajdują się one w głównej grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ich organizmie. Można także kupić tego typu suplementy przeznaczone dla dzieci, jednak przed ich podaniem warto jest skonsultować się z pediatrą, który pomoże w wyborze najlepszego preparatu oraz odpowiedniej dawki.

Właściwa profilaktyka osteoporozy przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka wstąpienia tej choroby. Ponieważ skuteczne zapobieganie osteoporozie nie wymaga żadnych skomplikowanych działań oraz dużego wysiłku, warto o tym pomyśleć. Czekanie aż pojawi się choroba nie ma sensu, lepiej jest zapobiegać jej rozwojowi póki jest na to czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *