Pozycje karmienia piersią - sprawdź jakie są prawidłowe

Pozycje karmienia piersią – sprawdź jakie są prawidłowe

Odpowiednie pozycje do karmienia piersią to szalenie ważny temat dla każdej mamy. Istnieje na tym polu nieskończona wręcz liczba sporów, ponieważ prawda jest taka, że tyle ile jest mam, tyle będzie dokładnych pozycji szczegółowych. Każda znajdzie po prostu coś, co będzie pasowało jej i jej dziecku. Tym niemniej, wszystkie pozycje karmienia piersią można podzielić na dość ogólnie opisane pozycje podstawowe, które następnie można bardziej lub mniej modyfikować w zależności od swoich potrzeb. Jak wyglądają takie pozycje karmienia niemowlaka?

Wyjątkowe pozycje do karmienia piersią

Na samym początku należy zrobić jedną uwagę. Istnieje bowiem pozycja poniekąd wymuszona, którą powinny stosować wszystkie matki karmiące, które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Związane jest to z faktem, że znieczulenie w czasie takiego porodu związane jest z unieruchomieniem nóg i utratą czucia poniżej pasa. Dlatego pozycje karmienia po cesarce muszą być nietypowe.

Takie pozycje charakteryzują się ułożeniem w pozycji siadu płaskiego, którego nigdy indziej się raczej nie stosuje. Konieczne jest podparcie matki sporą stertą poduszek lub uniesienie zagłówka łóżka szpitalnego. Dziecko nie powinno leżeć na brzuchu matki, ale być podpierane przez swoje poduszki. Głowa dziecka może następnie ułożyć się na łokciu matki i leżeć wygodnie (tutaj więcej szczegółów).

Pozycje siedzące

Pozycje karmienia dziecka, w czasie których matka siedzi na fotelu czy tapczanie, określa się mianem klasycznych. Można mieć nogi opuszczone na ziemię, można mieć podkurczone, można sierdzić po turecku. To nie ma znaczenia. Istotne jest przede wszystkim to, jak podparte jest dziecko. Można to zrobić na dwa sposoby, albo w pozycji typowej, albo futbolowej. Pozycja typowa polega na ułożeniu dziecka na brzuchu i podparcie go ręką. Można to zrobić albo ręką po stronie piersi karmiącej, albo ręką z drugiej strony – jak będzie wygodniej. Ułożenie futbolowe oznacza położenie dziecka przy boku i zawieszeniu go na łokciu trochę jak na hamaku.

Pozycje leżące

Niektóre mamy wolą pozycje leżące. Są to pozycje na boku, w czasie których układa się pod głową i często też między nogami poduszki. Dziecko także dostaje swoje poduszki i leży swobodnie obok matki. Dla wielu mam taka pozycja będzie niewygodna ze względu na konieczność gimnastykowania się w celu odpowiedniego chwycenia piersi. Inne mamy nie wyobrażają sobie za to innego ułożenia ciała w czasie karmienia dziecka. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to kwestia gustu.