Poród rodzinny

Poród rodzinny

Jak rodzić? Obecnie przyszli rodzice mogą wybierać: poród rodzinny, poród w wodzie czy poród w domu. W większości szpitali kobiety nie są już zmuszane do rodzenia w pozycji leżącej i same mogą wybrać tę, która jest dla nich najwygodniejsza.

Jeżeli tylko możesz zaplanować sposób rodzenia, warto poznać zarówno jego zalety, jak i wady. Wszelkie wątpliwości dobrze jest skonsultować ze specjalistą. Dzisiaj bardzo modne są porody rodzinne.

Zadbaj o obecność partnera

Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecność osoby towarzyszącej podczas porodu ma pozytywny wpływ na jego przebieg. Między innymi przyczynia się do skrócenia czasu jego trwania i zmniejszenia doznawanych przez rodzącą dolegliwości. Dzieje się tak wtedy, gdy obydwie strony (rodząca i osoba towarzysząca) są do bycia razem w trakcie porodu przekonane. Oczywiście pewne wątpliwości są całkowicie naturalne. Bywa, że mamy boją się tego, jak będą się zachowywały w trakcie porodu, a przyszli tatusiowie nie są pewni, jak zareagują na to, co będzie się działo i czy tak naprawdę nie będą bardziej przeszkadzali niż pomagali. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że jest to dla większości par ogromnie pozytywne przeżycie.

Słuchaj swojego organizmu

Mamy twierdzą, że nie wyobrażają sobie, jak urodziłyby same, tatusiowe doceniają wielki trud, jakim jest poród i widzą, jak istotna jest ich obecność. Najistotniejsze jest jednak to, by podjąć decyzję w zgodzie ze swoimi uczuciami, w końcu różnimy się między sobą i to, co służy innym ludziom, niekoniecznie musi służyć nam. Nawet w idealnie dopracowanym planie mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje. To, jak będzie przebiegał poród zależy od bardzo wielu czynników. Na część z nich nie możemy mieć jednak żadnego wpływu. Nawet drobiazgi mogą cię w tej sytuacji całkiem wyprowadzić z równowagi. Staraj się skupić na maluszku. Myśl o tym, co jest dla was najlepsze w danej chwili. Pytaj, gdy coś cię zaniepokoi, słuchaj rad położnych, bo większość z nich zna wiele sposobów na złagodzenie bólu i „usprawnienie” przebiegu całej akcji porodowej. Zdając sobie sprawę z podobnych kwestii możemy mieć pewność, że podejmujemy w pełni słuszną decyzję o wyborze dobrego rozwiązania. Warto również śledzić zwiastuny porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *