Poród przed terminem

Poród przed terminem

W większości przypadków przyczyną przedwczesnego porodu jest stres. Dlatego jeszcze w ciąży powinnaś unikać nerwowych sytuacji. Stres sprawia, że we krwi wzrasta poziom adrenaliny. A ta może również spowodować skurcze macicy i szyjki macicy. To wszystko może wywołać przedwczesny poród.

Poród jeszcze przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37 tygodniem ciąży, czyli przed upływem 259 dnia ciąży. Noworodek niedonoszony przychodzi na świat przed osiągnięciem dojrzałości, która umożliwiałaby mu samodzielne życie poza organizmem matki.

Co dla dziecka oznacza przedwczesny poród?

Warto jest również zdawać sobie sprawę z faktu, że poród przed wyznaczonym terminem może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla maluszka, np. płuca dziecka mogą nieprawidłowo funkcjonować albo może brakować enzymów wątrobowych. Co przyczynia się do porodu przedwczesnego, jakie są jego objawy i jak mu przeciwdziałać? Dodatkowo wokół czynników, które mogą uprawdopodabniać ryzyko porodu przedwczesnego, narosło wiele kontrowersji, mitów i przekłamań. Co tak naprawdę może, a co na pewno nie wywoła porodu przedwczesnego? Na poród przed terminem w głównej mierze wpływa styl życia przyszłej mamy.

Jakie są przyczyny?

Do przyczyn porodu przedwczesnego lekarze-położnicy zaliczają m.in.: ciążę mnogą; choroby kobiety – żółtaczka zakaźna, nadczynność tarczycy, anemia, choroby wirusowe, infekcje przebiegające z wysoką gorączką, nadciśnienie tętnicze i zakażenia dróg moczowo-płciowych mogą przyczyniać się do porodu przedwczesnego. W tym wypadku trzeba być wyczulonym na zwiastuny porodu. Różnego rodzaju infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla ciężarnej, ale i dla płodu. Dlatego kiedy zauważysz u siebie nieprzyjemną z zapachu wydzielinę z pochwy, a w czasie oddawania moczu poczujesz swędzenie lub pieczenie, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *