Poród po terminie

Poród po terminie

Termin porodu najprawdopodobniej został przez Ciebie zaznaczone w kalendarzu na czerwono zaraz po pierwszej wizycie u ginekologa. Od samego początku, tydzień po tygodniu, odmierzasz czas, jaki pozostał Ci do końca ciąży. Niekiedy martwisz się, by nie nastąpił on jednak zbyt wcześnie. Gdy tylko termin porodu przychodzi, od świtu przytupujesz, czekając na jakiś znak, sygnał, że poród właśnie się zaczyna. A tu nic. Cisza. Jak to? Dlaczego? Czy dzieje się coś złego?

Spokojnie, poród po terminie nie musi oznaczać komplikacji. Postaramy się w tym tekście odrobinę Cię uspokoić.

Czym jest Reguła Naegelego?

Reguła Naegelego. Choć termin porodu określany jest już na pierwszej wizycie u ginekologa potwierdzającej ciążę, nie ma, co się zbyt mocno do niego przywiązywać. Jedynie 5% dzieci przyjdzie na świat dokładnie wtedy. Dlaczego? Bo sposoby jego wyznaczania nie są idealne i zakładają pewną sytuację wzorcową, zapominając o indywidualnym tempie rozwoju dzieci. Lekarze ginekolodzy powszechnie stosują regułę Naegelego. Należy dodać, że istnieje nawet wzór, który ją opisuje. Stosuje się go w następujący sposób: termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7dni – 3 miesiące + 1 rok. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to precyzyjny sposób wskazywania dnia porodu.

Badanie USG – najbardziej wiarygodne

Dlatego też, najbardziej miarodajnym w wyznaczaniu terminu porodu wydaje się być badanie USG, pod warunkiem, że przeprowadzono je wcześnie. W I trymestrze ciąży. Margines błędu szacuje się wtedy na +/- 7 dni. USG pomiędzy 14 a 20 tygodniem to już 10 dni, 21-30 tygodniem to 14dni, a na finiszu, pomiędzy 31 a 42 tygodniem USG poda datę z 21dniową dokładnością. W związku z powyższym przyjmuje się, iż poród o czasie to poród pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Zdecydowanie należy zdawać sobie sprawę z tak ważnych faktów, aby mieć pewność, że zwiastuny porodu zostaną przez nas wyłapane. Są to bardzo ważne kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać zbagatelizowane. Wiele cennych wskazówek na temat zwiastuny porodu dostaniemy od samego lekarza ginekologa bądź położnej. Można również wesprzeć się informacjami znalezionymi na łamach stron internetowych – tam swoim doświadczeniem dzielą się obecne mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *