Poród po terminie – co powinnaś wiedzieć?

Poród po terminie – co powinnaś wiedzieć?

Zwiastuny porodu mogą nie pojawiać się, co wtedy? Badanie ultrasonograficzne jest bardzo istotne po terminie porodu jest bardzo ważne. Pozwala lekarzowi „podejrzeć” malucha i sprawdzić, czy wszystko w porządku, zarówno z nim, jak i ze środowiskiem, w którym przebywa.

Co interesuje ginekologa szczególnie: waga i wiek dziecka – stopień dojrzałości łożyska, gdy osiąga III stopień oznacza to, że się „zestarzało”, a to stwarza zagrożenie dla dziecka); ilość wód płodowych -dobrostan płodu. Istotna jest tutaj kontrola czynności serca, napięcia mięśniowego, ruchów oddechowych i ruchliwości); tzw. przepływy; w badaniu dopplerowskim sprawdza się, jakość przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, mózgowej i aorcie maluszka; stopień dojrzałości szyjki macicy.

Seks uruchamia akcję porodową – to nie mit!

Indukcja porodu. Jeżeli wyniki wszystkich badań są w porządku, a dziecku nadal się nie spieszy, można spróbować pobudzić je naturalnymi sposobami: spacery, chodzenie po schodach, taniec, porządki, generalnie ruch, pod warunkiem, że nie jest forsowny. Pomaga wejść dziecku w kanał rodny i wspiera pojawienie się akcji skurczowej; seks. W nasieniu znajdują się prostaglandyny, które przyspieszają zgładzanie i rozwieranie szyjki, a orgazm powoduje wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze; stymulacja brodawek – również ze względu na wydzielanie się oksytocyny. By przygotować się do porodu można już na 4 tyg. przed terminem pić 3 razy dziennie wywar z liści malin. Są to sposoby, które mogą, ale nie muszą pomóc, a na pewno nie zaszkodzą.

Na czym polega test wydolności łożyska?

Gdy jednak nie przynoszą skutku, po 41 tygodniu kobieta dostaje skierowanie do szpitala. Tu monitoring jest jeszcze uważniejszy. W szpitalu wykonuje się tzw. test dynamiczny wydolności łożyska. Ciężarnej podaje się niewielką dawkę oksytocyny, mającej sprowokować małe skurcze, badając w tym czasie tętno płodu i gotowość macicy. Są to kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać zbagatelizowane, co stanowi bardzo duże znaczenie dla nas. Mając na uwadze tak istotną kwestię znacznie łatwiej będzie nam dokonać wyboru najlepszego rozwiązania pośród wszystkich dostępnych na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *