Poród – najczęstsze objawy zbliżającego się porodu

Poród – najczęstsze objawy zbliżającego się porodu

Poród – najczęstsze objawy zbliżającego się poroduMasz wyznaczoną datę porodu, spakowaną walizkę i przygotowany pokój dla maleństwa. Teraz wystarczy tylko czekać, aż wszystko się zacznie. No właśnie, ale kiedy właściwie to będzie?

I czy aby na pewno zdążę do szpitala, albo nie przyjadę za wcześnie? A może ten dzień nadejdzie właśnie dziś? Skąd możemy to wiedzieć? Czy dostanę jakiś sygnał? Jeśli Twój termin porodu zbliża się dużymi krokami wiele podobnych pytań spędza Ci sen z powiek.

Bez obaw

Twoje ciało da Ci co najmniej kilka sygnałów, dzięki którym zrozumiesz, że nadchodzi wyczekana przez Ciebie chwila. Zwiastuny porodu. Przed porodem nasze ciało daje nam sygnały, które mogą świadczyć o tym, że rozwiązanie się zbliża i że dziecko szykuje się na świat. Obserwuj bacznie swoje ciało i nie lekceważ żadnego z nich. Obniżenie dna macicy. Pierwsze objawy porodu rozpoczną się dużo przed godziną zero. Na 3-4 tygodnie przed porodem dno macicy obniża się, a główka dziecka obniża się w kierunku wchodu do kanału rodnego. Brzuch widocznie zejdzie ku dołowi, a Ty również zauważysz różnicę: będzie Ci łatwiej oddychać (zmniejszy się ucisk na przeponę), ale jeszcze częściej zaczniesz korzystać z toalety.

Skurcze przepowiadające

Na jakiś czas przed porodem możesz odczuwać delikatne skurcze. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe, ale są znacznie słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. To Twoja macica trenuje przed finałem. Niektóre kobiety odczuwają te skurcze dość mocno, inne w ogóle ich nie czują. Zdarza się również, że ból promieniuje na nogi i dolne partie pleców – to główka maleństwa naciska na nerwy. Zwiastuny porodu to znaki, które mówią o tym, że poród wkrótce nastąpi. Warto je dokładnie śledzić, aby przekonać się, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *