Poród- co go zwiastuje?

Poród- co go zwiastuje?

Do objawów zwiastujących poród należy na pewno obniżenie się dna macicy, a inaczej mówiąc obniżenie się brzucha. Sygnalizuje, że dziecko zaczyna się ustawiać w kanale rodnym. Przynosi to ulgę w oddychaniu jednak wiele kobiet uskarża się wówczas na zaparcia oraz częste oddawanie moczu. Dodatkowo niektóre kobiety obserwują u siebie ten objaw nawet na kilka tygodni przed porodem.

Skurcze przepowiadające – mogą wystąpić również kilka tygodni wcześniej (zwykle na 8-10 dni przed porodem) są one nieregularne, niebolesne i mają za zadanie wstępnie przygotować włókna mięśniowe macicy do obkurczania się w trakcie porodu. Ustępują zwykle po 2-3 godzinach.

Odejście czopa śluzowego – sygnał alarmowy!

Objawy ze strony układu pokarmowego, do których zalicza się do nich nudności, wymioty, biegunkę czy też wzdęcia. Wiele kobiet traci apetyt lub wprost przeciwnie odczuwa potrzebę na konkretny posiłek. Objaw ten jest widoczny na kilka godzin przed porodem lub w jego trakcie. Odejście czopa śluzowego – u niektórych kobiet może mieć to miejsce nawet do kilku tygodni przed porodem. Czop śluzowy to nic innego jak mocno zbity śluz, czasem nawet lekko podbarwiony krwią. Osłania on ujście zewnętrzne szyjki macicy przed środowiskiem zewnętrznym. Plamienie – to z kolei niewielkie plamienie występuje na kilka godzin przed rozpoczęciem się akcji porodowej. Powstaje w wyniku rozwierania i skracania się szyjki macicy.

Przygotuj się psychicznie do porodu

Zmiany nastroju i zachowania – wiele kobiet odczuwa silny niepokój, narastają obawy i lęki. Towarzyszyć temu mogą objawy ogólnoustrojowe – kołatanie serca, wzrost ciśnienia, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, itp. A czasem wprost przeciwnie, ciężarne doświadczają przypływu energii i sił witalnych. Ogarnia je radość i spokój ducha. Obserwuj, jakie zmiany będą miały u Ciebie miejsce, a możesz być pewna, że w ten oto sposób wpłyniesz na lepsze samopoczucie w trakcie. W końcu siła psychiczna i odpowiednie przygotowanie mentalne będzie tutaj odgrywało kolosalną rolę. Tym samym zwiastuny porodu nie wpędzą Cię w negatywne emocje, a pokażą Ci, że możesz to inaczej znosić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *