Porady dla młodych mam

Porady dla młodych mam

Porady dla młodych mamPamiętaj, że nie zawsze, gdy dziecko płacze, trzeba mu dać butelkę. W końcu może wystarczy przytulanie, zabawa, zmiana pieluszki, drzemka? W tym wypadku umiar jest wskazany.

Dzieci karmione mieszanką mają większe ryzyko nadwagi w przyszłości, warto, więc pilnować, by ciałka nie zrobiło się nagle zbyt dużo. Dziecko karmione naturalnie może obyć się bez butelki i smoczka. Najpierw ssie pierś mamy, a potem od razu uczy się pić z kubka.

Nadwaga u maluszka?

W przypadku niemowląt karmionych sztucznie to jednak niemożliwe. Dodatkowo maluchy, które nie były karmione piersią lub ssały ją krótko, przyzwyczajają się do picia z butelki. Kojarzą ją z zaspokajaniem głodu, ze smakiem mleka, z chwilami w ramionach taty lub mamy. I ani myślą rezygnować z tego – jakże przyjemnego – sposobu picia. Tymczasem już w drugim półroczu życia warto zacząć stopniowo odzwyczajać dziecko od butelki. Ideałem jest, gdy roczny maluch jada stałe pokarmy łyżeczką (a także rączkami), a płyny pije ze zwykłego kubka (oprócz tego może oczywiście ssać pierś mamy). Dlaczego? Bo picie z otwartego kubka (lub przez słomkę) wspomaga prawidłowy rozwój mięśni aparatu mowy. Pijąc z kubka, dziecko doskonali napięcie wokół ust, uczy się odpowiedniego połykania i oddychania, trenuje umiejętności potrzebne do jedzenia, mówienia i kształtowania się prawidłowego zgryzu. Dodatkowo długie picie z butelki sprzyja próchnicy, warto, więc go uniknąć. Są to kwestie, które nie mogą zostać przez nas pominięte, wobec czego warto z nich właśnie zdawać sobie sprawę.

Informacje z internetu

Wiele cennych wskazówek w temacie dostaniemy ze stron, gdzie swoimi doświadczeniami dzielą się młode mamy. Zdecydowanie warto sięgnąć do informacji tam zamieszczonych, aby przekonać się jak wiele dobrego będziemy mogli w ten oto sposób zyskać. Są to wskazówki, które będą dla nas wyjątkowo pomocne. Warto z nich właśnie zdawać sobie sprawę, aby przekonać się jak wiele dobrego będziemy mogli w ten sposób zyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *