Objawy zapalenia zatok czołowych

Objawy zapalenia zatok czołowych

Objawy zapalenia zatok czołowychZapalenie zatok przynosowych to poważna choroba, która niesie ze sobą groźne konsekwencje zdrowotne. Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim uczucie lekkiego rozpierania w czole, przewlekły jednostronny wyciek z nosa. W przypadku przewlekłego zapalenia zatoki klinowej nie istnieją typowe objawy. Chory może cierpieć na ból w obrębie czaszki promieniujący do potylicy lub skroni. Czasem występuje ból lokalizowany, jako „odczuwany głęboko w oczach”. Oddychanie w przypadku zapalenia zatoki klinowej nie jest zaburzone, a wydzielina zwykle spływa do nosogardła.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych bywa długotrwałe. Wskazana jest konsultacja specjalistyczna i wykonanie endoskopii jamy nosowej. Zatoki przynosowe powinny być przede wszystkim przepłukiwane. Płukanie zatok można wykonywać samodzielnie w domu. Służą do tego specjalne zestawy, w skład, których wchodzą saszetki służące do  przygotowania płynu. Bardzo często stosuje się również irygator. Płukanie zatok i nosa oczyszcza, usuwa szkodliwe mikroorganizmy, a także nawilża. Płukanie nosa i zatok jest zabiegiem skutecznym, łatwym, bezpiecznym oraz dobrze tolerowanym przez pacjentów.

Nie tylko w domu

Terminu płukanie zatok używa się także w odniesieniu do zabiegu wykonywanego w warunkach laboratoryjnych. Jest on coraz rzadziej wykonywany w celach leczniczych. Jako diagnostyczny pozwala na pobranie wydzieliny i zbadanie jej na obecność drobnoustrojów. Pozwala na wprowadzenia środka cieniującego oraz wykonanie badania RTG. Płukanie zatok wykonywane przez laryngologa pozwala na wypłukanie nieprawidłowej wydzieliny i wprowadzenia do zatok przynosowych np. antybiotyków. W leczeniu nawracającego, przewlekłego zapalenia zatok stosuje się także kurację glikokortykosteroidami. W przypadku stanu zapalnego, którego przyczynę stanowi alergia, niezbędne jest włącznie leku przeciwalergicznego. W leczeniu chorób zatok zaleca się także leczenie uzdrowiskowe.