Objawy zapalenia zatok czołowych

Objawy zapalenia zatok czołowych

Zapalenie zatok przynosowych to poważna choroba, która niesie ze sobą groźne konsekwencje zdrowotne. Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim uczucie lekkiego rozpierania w czole, przewlekły jednostronny wyciek z nosa. W przypadku przewlekłego zapalenia zatoki klinowej nie istnieją typowe objawy. Chory może cierpieć na ból w obrębie czaszki promieniujący do potylicy lub skroni. Czasem występuje ból lokalizowany, jako „odczuwany głęboko w oczach”. Oddychanie w przypadku zapalenia zatoki klinowej nie jest zaburzone, a wydzielina zwykle spływa do nosogardła.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych bywa długotrwałe. Wskazana jest konsultacja specjalistyczna i wykonanie endoskopii jamy nosowej. Zatoki przynosowe powinny być przede wszystkim przepłukiwane. Płukanie zatok można wykonywać samodzielnie w domu. Służą do tego specjalne zestawy, w skład, których wchodzą saszetki służące do  przygotowania płynu. Bardzo często stosuje się również irygator. Płukanie zatok i nosa oczyszcza, usuwa szkodliwe mikroorganizmy, a także nawilża. Płukanie nosa i zatok jest zabiegiem skutecznym, łatwym, bezpiecznym oraz dobrze tolerowanym przez pacjentów.

Nie tylko w domu

Terminu płukanie zatok używa się także w odniesieniu do zabiegu wykonywanego w warunkach laboratoryjnych. Jest on coraz rzadziej wykonywany w celach leczniczych. Jako diagnostyczny pozwala na pobranie wydzieliny i zbadanie jej na obecność drobnoustrojów. Pozwala na wprowadzenia środka cieniującego oraz wykonanie badania RTG. Płukanie zatok wykonywane przez laryngologa pozwala na wypłukanie nieprawidłowej wydzieliny i wprowadzenia do zatok przynosowych np. antybiotyków. W leczeniu nawracającego, przewlekłego zapalenia zatok stosuje się także kurację glikokortykosteroidami. W przypadku stanu zapalnego, którego przyczynę stanowi alergia, niezbędne jest włącznie leku przeciwalergicznego. W leczeniu chorób zatok zaleca się także leczenie uzdrowiskowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *