Objawy przedawkowania witaminy D

Objawy przedawkowania witaminy D


Jedną z ważniejszych witamin, które mają wpływ na poprawne działanie naszego organizmu jest bez cienia wątpienia witamina D. Przy naturalnym przyjmowaniu witaminy D nie ma ryzyka jej przedawkowania lub mówiąc innymi słowy to prawdopodobieństwo takiego przedawkowania jest niezmiernie małe.

Wynika to ze sposobu, w który witamina d objawy jest pozyskiwana. Najważniejszym źródłem witaminy D jest proces syntezy, który ma miejsce w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Im dłuższa ekspozycja na ich działanie, tym większe ilość witaminy D mogą zostać wyprodukowane. Może dojść do sytuacji, gdy wytworzone w ten sposób ilości witaminy D w znacznym stopniu przekroczą zapotrzebowanie dzienne organizmu na tą substancję, ale uruchamiane są wtedy naturalne mechanizmy, które mają na celu zapobieganie przyswajaniu nadmiernych ilości witaminy D.

Zapotrzebowanie organizmu

Z procesu syntezy witaminy D zaspokajane jest nawet do 90 procent całego zapotrzebowania organizmu na tą substancje. Pozostałe ilości dostarczane są wraz z produktami spożywczymi. Tutaj jednak, w związku z ilością witaminy w określonych artykułach spożywczych, istnieją raczej niewielkie szanse na to, że witamina d objawy zostanie przedawkowana, ze względu na bardzo duże ilości pokarmu, które należało by w ten sposób przyjąć. Największym zagrożeniem jeśli chodzi o ryzyko przedawkowania witaminy D mogą być nieodpowiednio przyjmowane preparaty witaminowe oraz suplementy diety.

O czym należy pamiętać?

Co ciekawe część tych objawów może być zbliżona do tych, które występują w sytuacji gdy mamy do czynienia z niedoborami witaminy D. Jednym z takich objawów jest biegunka czy też bóle mięśni, które jak najbardziej mogą występować także przy niedoborach tej istotnej substancji. Warto pamiętać, że bólom mięśniowym, w sytuacji gdy witaminy D jest za mało, towarzyszą często także skurcze mięśni. Innym, charakterystycznym już dla przyjęcia zbyt dużej dawki witaminy D objawem jest częstomocz, zwłaszcza w nocy. Organizm próbuje pozbyć się w ten sposób nadmiarowej w tym momencie substancji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *