Objawy porodu

Objawy porodu

Zwiastuny porodu to również obniżenie się brzucha. Warto dodać, że czasem na kilka dni lub na kilka tygodni przed godziną zero następuje zejście dziecka do kanału rodnego. Obniża się wtedy dno macicy, co widać gołym okiem. Brzuch dość wyraźnie „zjeżdża” w dół. Dzięki temu na finiszu ciężarna może złapać głębszy oddech, bo maluch przestał uciskać przeponę.

Niestety, dla odmiany wywiera nacisk na pęcherz, więc przyjdzie jej częściej odwiedzać toaletę. Skurcze przepowiadające mogą pojawić się również już kilka tygodni przed terminem. Tym, co pozwala odróżnić je od skurczów porodowych, jest ich nieregularność i bezbolesność. Jednak i one potrafią być uciążliwe i nieprzyjemne. Czasem są długie i bardzo silne, a wtedy trudno odróżnić je od tych właściwych. Najlepiej wtedy wziąć ciepłą kąpiel, zmienić pozycję, pospacerować. Jeżeli ustąpią lub nie przybiorą na sile – to jeszcze nie te.

Czop śluzowy odchodzi? Nie lekceważ tego sygnału!

Odejście czopu śluzowego, który zamyka kanał szyjki macicy i chroni dziecko przed infekcjami. Kiedy odchodzi czop śluzowy, do porodu może pozostać kilka dni albo zaledwie kilka godzin. Czop może być delikatnie zabarwiony na różowo. W ogóle, przed porodem można zaobserwować zwiększoną wydzielinę z pochwy, nawet z lekką domieszką krwi. To efekt silnego ukrwienia pochwy lub objaw skracania i rozwierania się szyjki macicy.

Gdy organizm wysyła sygnały…

Ból w dole brzucha to kolejne zwiastuny porodu mogące czasem przypominać miesiączkę; może promieniować w okolice krzyża, na uda i pachwiny. Może towarzyszyć mu czucie ucisku w dole brzucha. To efekt wstawiania się główki dziecka w kanał rodny i ucisku na nerwy. Wszystkie te symptomy są znakiem, że zarówno dziecko, jak i twój organizm zaczynają powoli przygotowywać się do rozwiązania. To jeszcze nie czas na wyjazd do szpitala. Nawet, jeżeli pojawią się bolesne skurcze i staną się regularne masz czas, który lepiej i efektywniej spędzisz w domu. Bądź jednak uważna, ale staraj się zrelaksować. Wszelkie wątpliwości rozwieje położna lub lekarz. Nie wahaj się sięgnąć po telefon. Nie przejmuj się, że może to być tylko fałszywy alarm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *