Objawy niedoboru witaminy D

Objawy niedoboru witaminy D

Objawy niedoboru witaminy DCzęsto jesteśmy informowani o zjawisku niedoboru witaminy D w organizmie – mówią nam o tym przede wszystkim reklamy telewizyjne oraz radiowe. W dzisiejszych czasach, kiedy za mało się ruszamy i unikami słońca poprzez zamykanie się w klimatyzowanych budynkach, deficyt witaminy D to niemal powszechność. Niedobór każdej witaminy może być niebezpieczny dla zdrowia i stwarzać poważne problemy. Jak jednak można rozpoznać niedobór witaminy D?

Kąpiele słoneczne

Około 80% witaminy D wytwarza się w ludzkiej skórze pod wpływem słonecznego światła. W Polsce proces syntezy tego związku zachodzi jedynie podczas trwania dwóch pór roku – wiosny i lata. Aby witamina D wytworzyła się w skórze, trzeba przebywać na słońcu ok. 15 minut oraz odsłonić ciało – przynajmniej jego 20%. Wytwarzanie witaminy osłabiają filtry UV, wiek, a także zanieczyszczenia powietrza, głównie smog. Deficyt witaminy D można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach. Po prawidłowej diagnozie można szybko wdrożyć odpowiednią suplementację.

Deficyt witaminy D

Choć objawy niedoboru witaminy D nie są specyficzne, warto bacznie obserwować swój organizm – prawdopodobieństwo deficytu tej właśnie witaminy w każdym przypadku jest bardzo duże. Pierwszy objaw to kłopoty ze snem. Czasem nie możemy spać, np. ze względu na duży stres, ale takie problemy z zasypianiem mogą mieć też poważniejsze podłoże. Niedobór witaminy D może powodować nie tylko kłopoty z zaśnięciem, ale również większe zapotrzebowanie na sen, bóle głowy i problemy z koncentracją.

Inny objaw, który może być powiązany ze snem, to uczucie ciągłego zmęczenia. Przy deficycie witaminy D, pacjenci często skarżą się na brak energii, znużenie, a nawet większa wrażliwość na ból i osłabienie mięśni. Witamina D odpowiada za przyswajalność wapnia, czyli budulca kości. Jeśli brakuje nam tego związku, kości mogą być znacznie bardziej podatne na złamania. U dzieci taki stan prowadzi do krzywicy, natomiast u dorosłych do obniżenia gęstości kości (tzw. osteopenii), co może skutkować późniejszą osteoporozą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *