Objawy ciężkiego przebiegu ostrego zapalenia zatok

Objawy ciężkiego przebiegu ostrego zapalenia zatok

Objawy ciężkiego przebiegu ostrego zapalenia zatok 14Ciężki przebieg zapalenia zatok wynika zwykle z rozwoju zakażenia bakteryjnego: ropna wydzielina z nosa, całkowicie zatkany nos, dotkliwy ból głowy lub twarzy, obrzęk powiek, powyżej 39°C. Lokalizację zapalenia i wywoływanego nim bólu możemy rozpoznać dotykiem. Przy ostrym zapaleniu zatok ból lokalizuje się w okolicy chorej zatoki. Ponadto promieniuje do oczodołu, do okolicy ciemieniowej, skroniowej i szczytu czaszki. W zapaleniu zatok czołowych boli dolna cienka ściana zatoki, czyli środkowy odcinek górnej ściany oczodołu, co możemy sprawdzić uciskając palcem. W zapaleniu zatoki szczękowej boli miejsce wgłębienia ściany przedniej.

Samowyleczenie zapalenia zatok?

Skutki ataku wirusów – obrzęk błony śluzowej, obfita wydzielina, uszkodzenia nabłonka śluzówki są wspólne dla połączonych jam – nosowej i jam zatok. Toteż często z chwilą cofania się objawów przeziębienia, czy innej zapalnej infekcji wirusowej, jeśli nie dokona się w międzyczasie nadkażenie bakteryjne – mogą ustąpić jednocześnie objawy ostrego nieżytu nosa i zapalenia zatok. Można wówczas powiedzieć, że zapalenie zatok uległo samowyleczeniu. Niestety, u ok. co 20 przeziębionej osoby początkowe objawy zapalenia zatok mają szansę  rozwinąć się w powikłania bakteryjne, które trzeba leczyć.

Chore zatoki należy leczyć

Zapalenie zatok przynosowych to choroba, której pod żadnym pozorem nie można nam ignorować. Jest ona wyjątkowo groźna w skutkach, wobec czego konieczne staje się odpowiednie podjęcie leczenia. Wiele na temat dostępnych metod leczenia możemy pozyskać informacji z Internetu. Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych, na których to dana tematyka jest często poruszana. Objawy zapalenia zatok nie mogą zostać przez nas w żaden sposób zignorowane. Poznaj najskuteczniejsze metody leczenia zapalenia zatok przynosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *