Nowy członek rodziny

Nowy członek rodziny

Pojawienie się nowego potomka w domu zawsze budzi całą gamę emocji. Są to przede wszystkim emocje pozytywne: radość, podekscytowanie, a przede wszystkim fala ogromnej, bezinteresownej miłości, która pojawia się od razu i której fenomen trudno wytłumaczyć. Emocjami negatywnymi są przede wszystkim te, które wynikają z troski o maleństwo, całkowicie przecież od rodziców zależne. Płacz jest u noworodka zupełnie normalnym zjawiskiem – jako jego jedyny i pierwszy sposób komunikacji ze światem i manifestowania swoich potrzeb – lecz mimo to zawsze wiąże się ze stresem rodziców. Często więc chcą jak najprędzej uspokoić maluszka. Ale czy zawsze jest to konieczne?

Obserwuj i odpowiednio reaguj

Przede wszystkim należy być rodzicem bacznym. I tak, jak z biegiem edukacji rozumiemy coraz więcej, jak z biegiem czytania książki zaczynamy rozumieć jej bohaterów i ich pobudki – tak samo uczymy się dziecka. Wraz z rosnącym doświadczeniem uczymy się rozpoznawać, w jako sposób dziecko płacze, gdy ma mokrą pieluszkę, jak wtedy, gdy jest głodne, a jaki płacz świadczy o tym, że może czegoś się boi lub jest niewyspane. Każde dziecko to przecież po prostu młody dorosły, każde więc ma swoją osobowość i temperament. Nie możemy wrzucić wszystkich do jednego worka „dziecko” i kierować się gotowymi schematami. Najważniejsze, to poznać je jak najlepszego przyjaciela i odpowiednio reagować.

S.O.S. dla młodych rodziców

Na pewno istnieją jednak przedmioty i gadżety uniwersalne, czyli pomocne w przypadku niemal wszystkich dzieci, „must-have” każdej wyprawki. Jeżeli mowa więc o dziecku płaczliwym i lękliwym – po upewnieniu się, że płacz ten nie wynika z niezaspokojenia którejś z podstawowych potrzeb – warto pomyśleć o wsparciu w postaci smoczka. Szeroki wybór smoczków, pośród których znaleźć możemy także smoczek do uspokajania oraz smoczki we wszystkich możliwych kolorach, kształtach i wykonane z różnych tworzyw, gwarantuje nam, że znajdziemy odpowiedni także dla swojego dziecka. Wiele z dziecięcych gadżetów testują także blogujące mamy. Warto więc, zanim wydamy pieniądze na modny gryzak czy matę sensoryczną, przejrzeć internetowe opinie i rady tych, którzy z produktami tymi zetknęli się już „na żywo”. Bądź mądrym, nie tylko modnym rodzicem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *