Niedoceniana witamina D

Niedoceniana witamina D

Zdaniem wielu dietetyków, witamina D to najbardziej niedoceniana substancja odżywcza potrzebna naszemu organizmowi.

Kojarzy się głównie z zapobieganiem krzywicy u dzieci, a tymczasem jest jedną z najważniejszych witamin odpowiedzialnych za zdrowie osób dorosłych! Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek, organów i komórek.

Masz niedobór witaminy D? Uważaj na choroby

 

Skutki niedoboru witaminy D: krzywica, zaburzenia wzrostu, zniekształcenia sylwetki u dzieci i młodzieży, rozmiękczenie kości (osteomalacja), osteoporoza, bóle kostne u dorosłych, zwiększone ryzyko złamań, skrzywień i zwyrodnień układu kostnego, osłabienie i wypadanie zębów, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna i zawał serca, zapalenie spojówek, krótkowzroczność, problemy dermatologiczne, stany zapalne skóry, osłabienie organizmu i zmniejszenie odporności, pogorszenie słuchu, zwiększenie ryzyka powstawania chorób nowotworowych, chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza cukrzycy typu I, choroby Leśniowskiego-Crohna, Parkinsona, RZS.

Za dużo witaminy D? Też niedobrze

Należy także pamiętać, że witamina D w dużych ilościach jest szkodliwa. Wpływ witaminy d na organizm jest niedoceniany, ale należy zdawać sobie sprawę z faktu, że jej nadmiar może być szkodliwy. Nadmiar może powodować biegunki, nudności, bóle głowy, świąd skóry. Może być przyczyną łatwego męczenia się, wzmożonego oddawania moczu oraz niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie nerek, płuc, serca i uszu. U osób dorosłych zwiększa ryzyko zawału serca, miażdżycy i kamicy nerkowej. U dzieci skutkiem nadmiaru witaminy D może być opóźnienie w rozwoju. Dodatkowo niedobory witaminy d3 mogą być wyjątkowo groźne dla naszego organizmu. Zdając sobie sprawę z tak istotnych kwestii będziemy mogli w znaczący sposób wpłynąć na stan swojego zdrowia. Są to kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać zbagatelizowane, ponieważ niosą ze sobą groźne konsekwencje. Warto z tego faktu zdawać sobie sprawę, a na pewno będziemy w pełni usatysfakcjonowani dokonanym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *