Nawracające, przewlekłe zapalenie zatok

Nawracające, przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok przynosowych to stan zapalny błony śluzowej zatok utrzymujący się ponad 12 tygodni. Do najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia zatok zaliczamy: zakażenia, alergie i nieprawidłowości anatomiczne. W zależności od rodzaju zajętej zatoki przewlekłe zapalenie może mieć różny przebieg oraz objawy. Podstawą leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych jest płukanie zatok z wprowadzeniem leków.

Jakie są przyczyny problemów z zatokami?

Szacuje się, że nawet 5 proc. populacji cierpi z powodu przewlekłego zapalenia zatok. Najczęściej stanem zapalnym objęta zostaje największa z nich, czyli zatoka szczękowa. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych definiuje się, jako stan zapalny błony śluzowej zatok trwający ponad 12 tygodni. Rozwój zapalenia zatok przynosowych uzależniony jest od różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn blokady ujść zatok przynosowych (zatkanych zatok) zaliczamy: alergiczny lub niealergiczny nieżyt nosa, zakażenia; nieprawidłowości anatomiczne jam nosa. Zakażenia są wywoływane przez wirusy, bakterie i grzyby.

Przebieg choroby

Na przebieg choroby wpływają także zaburzenia odporności ciekawe około 10 proc. przewlekłych zakażeń zatoki szczękowej spowodowane jest chorobami zębów, a dokładniej – korzeni zębów. W drogach oddechowych, do których należą zatoki przynosowe, mogą występować także nieprawidłowości anatomiczne. W takich przypadkach zatoki nie są drożne, przez co bardziej podatne na rozwój zakażenia. Zapalenie zatok przynosowych to choroba, której pod żadnym pozorem nie można nam ignorować. Jest ona wyjątkowo groźna w skutkach, wobec czego konieczne staje się odpowiednie podjęcie leczenia. Wiele na temat dostępnych metod leczenia możemy pozyskać informacji z Internetu. Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych, na których to dana tematyka jest często poruszana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *