Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Gdy lekarz zdiagnozuje u nas zapalenie zatok przynosowych wówczas może wdrożyć odpowiednie leczenie. Pierwszym krokiem, który to umożliwi jest wykonanie odpowiednich badań. Jeśli wyniki będą na tyle dobre to lekarz zapewne przepisze antybiotyki.

Co jeśli leczenie antybiotykami nie jest skuteczne? Jakie leczenie zapalenia zatok przynosowych może jeszcze zalecić lekarz? Te pytania z pewnością zadają sobie osoby, które dotknęła ta przykra dolegliwość. Jeśli antybiotyki nie są skuteczne zazwyczaj lekarz zaleca kolejne badania, tym razem mikrobiologiczne. Dzięki wykonaniu tego badania dowiemy się jakie bakterie są odpowiedzialne za zapalenie zatok i będzie można dobrać lek, który niszczy tego rodzaju drobnoustroje.

W przypadku, gdy dolegliwość ta jest bardzo trudna do zdiagnozowania wykonuje się endoskopię nosa i zatok, która umożliwia zlokalizowanie miejsc, które odpowiedzialne są za przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

Niekiedy jedynym sposobem, który umożliwia uwolnienie się od nawracających zapaleń zatok jest przeprowadzenie zabiegu. W tym przypadku choroby można wyodrębnić następujące rodzaje zabiegów:

  • funkcjonalne endoskopowa operacja zatok – jest to najnowocześniejsza i zarazem najskuteczniejsza metoda leczenia zatok przynosowych,

  • septoplastyka – korekcja przegrody nosa – ten zabieg wykonuje się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosowej,

  • polipektomia – zabieg, który ma na celu usunięcie polipów nosa i zatok, które najczęściej odpowiedzialne są za nawracanie tej dolegliwości.

Choroba zatok może być również leczona na domowe sposoby, ale z pewnością nie przyniosą one takich efektów jak antybiotyki lub niekiedy zabieg. Leczenie zatok przynosowych można próbować leczyć inhalacjami z soli fizjologicznej, ale o skuteczność tego sposobu warto zapytać specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *