Kto powinien wykonać badanie stężenia witaminy D

Kto powinien wykonać badanie stężenia witaminy D

Niedobór witaminy d jest coraz częściej spotykany. Dolegliwości chorobowe związane z niedoborem witaminy d cierpi coraz więcej osób.

W zasadzie szacuje się, że ponad 70% populacji musi zmierzyć się z tym problemem. Dla kogo zalecane staje się wykonanie badania na stężenie witaminy D?

Kto powinien się przebadać?

 

Przede wszystkim pacjenci z osteoporozą i ich krewni, osoby, u których stwierdzono hipokalcemię, hipokalcurię, hipofosfatemię, osoby z przewlekłą chorobą płuc, wątroby, niewydolnością nerek, chorobą nowotworową, pacjenci z nadczynnością tarczycy i przytarczyc, osoby ze zmniejszonym wchłanianiem lub przyspieszonym metabolizmem witaminy D, osoby otyłe, kobiety, u których menopauza wystąpiła przed 45 rokiem życia, kobiety w ciąży, dzieci, u których wykryto nieprawidłowy poziom wapnia, pacjenci przyjmujący glikokortykoidy, leki przeciwdrgawkowe, leki immunosupresyjne. Przed rozpoczęciem suplementacji należy sprawdzić poziom witaminy D, a następnie zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy, ponowić badanie po 3 miesiącach. W naszym laboratorium można wykonać oznaczenie witaminy D total w surowicy krwi w atrakcyjnej cenie. Czas oczekiwania na wynik: 1-2 dni.

Odpowiedni poziom witaminy D zmniejsza ryzyko nowotworu

Jeden z najbardziej znanych epidemiologów na podstawie wieloletnich badań nad witaminą D, stwierdził, że gdyby w organizmie ludzkim poziom tej witaminy był właściwy, czyli odpowiednio wysoki, wówczas zachorowalność na wiele chorób byłaby znacznie zmniejszona. Według niego ilość przypadków nowotworów nerki, piersi, jelita grubego, jajników i stwardnienia rozsianego zmniejszyłaby się aż o 50-80%. Tym sposobem są to na tyle ważne dla nas kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać zignorowane. Zdecydowanie warto zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie daje nam obecnie Internet, by dowiedzieć się, w jakich punktach możliwe stanie się wykonanie badania na poziom witaminy D. Tym sposobem znacząco wpłyniemy na nasze zadowolenie z dokonanego wyboru. Są to kwestie mające duże znaczenie, wobec czego nie warto o nich zapominać ani na moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *