Kilka słów o mące

Kilka słów o mące

 

Wszyscy chcemy być bliżej natury, dlatego też staramy się, aby nasza kuchnia była jak najzdrowsza i najlepsza dla nas. Nie sposób sobie wyobrazić codzienną dietę bez korzystania z mąki. Mąka to produkt powstający przez zmielenie różnego rodzaju dojrzałego, suchego zboża. Wykorzystujemy je na co dzień, dlatego dobrze byłoby wzbogacić naszą kuchnię w mąkę inna niż pszenną. W ten sposób urozmaicimy nie tylko swoją dietę pod względami smakowymi, ale również odżywczymi.

Z glutenem i bez

Podstawowy podział mąk to ten na glutenowe i bezglutenowe. Jest to istotne biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej mówi się o chorobach wynikających z nietolerancji glutenu czy też alergii. Do mąk glutenowych zaliczają się mąki: owsiana, żytnia, jęczmienna, orkiszowa, semolina i pszenna. Natomiast wśród mąk bezglutenowych dużą popularnością cieszą się mąki ryżowa, kukurydziana, ziemniaczana czy z fasoli. Każda z nich ma inny smak i inne właściwości, dzięki czemu lepiej sprawdzą się do innych zadań kuchennych.

Mąka orzechowa

Przykładem może być mąka migdałowa (bezglutenowa), która doskonale nadaje się do wypieku ciast, a równocześnie ma bardzo dużą zawartość wapnia. Ciekawą mąką jest ta wyprodukowana z soi, gdyż może być traktowana, jako substytut jajek. Mąka gryczana to doskonały produkt do wyrobu makaronów czy chleba. Dla fanów orzechów świetnym wyborem może być mąka jęczmienna, która oprócz szerokiej gamy zastosowań, charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem.

Zobacz również: http://www.jedzpij.pl/

Produkt taki, jak biała mąka, ma znacznie mniej składników mineralnych, witamin, błonnika czy substancji czynnych niż produkty z pełnego przemiału, dlatego warto dbać o to, aby w naszej kuchni pojawiał się jak najrzadziej. Nie jest to trudne, mając do wyboru tak wiele innych propozycji. Obecnie w zarówno mniejszych, jak i większych miastach znajdziemy sklepy ze zdrową żywnością. Równie dobrym sposobem są sklepy internetowe (np. www.jedzpij.pl) gdzie znajdziemy wiele różnych odmian mąk w atrakcyjnych cenach, a dodatkowo dostarczą nam je do rąk własnych bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *