Jeszcze jest czas – kiedy poród?

Jeszcze jest czas – kiedy poród?

Jeszcze jest czas – kiedy poród?W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin maluszka. Poniżej opisujemy sygnały oznaczające, że poród już się zbliża. Ale jeszcze nie zaczyna.

Wszystkie one mogą się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz. Skurcze przepowiadające. Pojawiają się w ciągu trzech, czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je przede wszystkim, jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!

Obniżenie dna macicy

Na trzy, cztery tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie) główka maleństwa schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”, dlatego łatwiej będzie ci oddychać. Odejście czopa śluzowego. Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny. Dodatkowo częste wizyty w toalecie to kolejny zwiastun porodu. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem. Przypływ energii. Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.

Nietypowe objawy

O zbliżającym się porodzie może świadczyć kołatanie serca, niepokój, bóle głowy, uczucie gorąca, zmniejszenie masy ciała (może ona spaść od 0,5 do 1 kg), brak apetytu. Może też pobolewać cię brzuch (tak jak przed miesiączką), pojawi się tępy ból w plecach. Niektóre kobiety skarżą się także na ból ud – główka dziecka wstawiona już do kanału rodnego uciska nerwy. Są to kwestie, które nie mogą zostać zapomniane, ponieważ będą miały niezwykle istotny wpływ na przebieg dalszych zdarzeń. O zwiastuny porodu zapytaj swojego lekarza prowadzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *