Jakie funkcje ma witamina D w organizmie?

Jakie funkcje ma witamina D w organizmie?

Jakie funkcje ma witamina D w organizmie?Po spożyciu witamina D jest właściwie bezużyteczna. Musi przejść przez dwa etapy konwersji, aby mogła korzystnie wpłynąć na nasze funkcjonowanie.

Powszechnie wiadomo, że witamina D ma wpływ na różne komórki związane ze zdrowiem kości, na przykład zwiększa absorpcje wapnia i fosforu w komórkach jelita. Ostatnie odkrycia naukowe wykazały, że witamina D jest zaangażowany w dużo więcej procesów, w tym prawidłowe działanie układu odpornościowego i ochrony przed nowotworami.

Niedobór

Ludzie, którzy mają niedobór witaminy D będą także cierpieć na niedobór kalcytrolu, czyli jednego z najważniejszych hormonów steroidowych w organizmie. Podsumowanie: Witamina D jest przekształcana w kalcyfediol, formę magazynowania witaminy D, który następnie jest przekształcany w kalcytriol, aktywną postać steroidowa witaminy D. Kalcytriol wiąże się z wewnętrznymi receptorem witaminy D komórek ciała, włączając lub wyłączając geny.

Podnoszenie poziomu witaminy d

Światło słoneczne jest najlepszym sposobem na podniesienie poziomu witaminy D. Witamina D może być wytwarzane z cholesterolu w skórze, gdy jest ona wystawiona na promienie słoneczne. Promieniowanie ultrafioletowe B (UVB) z promieni słońca dostarczenie energii potrzebnej do wystąpienia tej reakcji. Jeśli mieszkasz w miejscu, które jest słoneczne cały rok, to prawdopodobnie możesz uzyskać wystarczający poziom witaminy D po prostu przebywając zewnątrz i opalając się kilka razy w tygodniu. Należy pamiętać, że trzeba wystawiać na słońce jak największą powierzchnie swojego ciała. Jeśli wystawimy jedynie twarz i ręce produkcja witaminy D będzie niewystarczająca. Wpływ witaminy d na organizm jest bardzo istotny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *