Jak zostać dawcą szpiku?

Przeszczep szpiku to jeden ze sposobów leczenia nowotworów układu krwiotwórczego, który polega na zniszczeniu chorego szpiku pacjenta i zastąpieniu go szpikiem dawcy. W ten sposób leczy się m.in. białaczkę. Mimo że szpik może pochodzić od osób spokrewnionych z chorym, jedynie w 25-30% przypadków udaje się znaleźć dawcę z kręgu rodziny – w pozostałych sytuacjach szpik oddaje osoba niespokrewniona z biorcą, dopasowana do niego na podstawie antygenów zgodności tkankowej. Oddanie szpiku może dać szansę na powrót do zdrowia wszystkim tym, którzy cierpią na poważne choroby układu krwiotwórczego. Co więcej, nie jest to ani bolesne, ani czasochłonne – wystarczy jedynie chęć niesienia pomocy i dobre zdrowie. Jak zostać wobec tego dawcą szpiku?

Dawcą może zostać każda pełnoletnia osoba, która nie ukończyła 50. roku życia – z wyłączeniem chorych na cukrzycę, astmę, gruźlicę, epilepsję, łuszczycę, tarczycę, zakażonych wirusem HIV, HBS (żółtaczki) i cytomegalii, kobiet w ciąży, a także osób po przebytym zawale serca, wirusowym zapaleniu wątroby i posiadających tatuaż.Aby zostać dawcą, wystarczy wypełnić deklarację, którą znajdziemy w stacjach krwiodawstwa, krajowych rejestrach dawców szpiku, Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz w internecie. Następnie wykonywane są badania krwi, na podstawie których określa się antygeny zdolności tkankowej. Uzyskane dane zamieszczane są w rejestrze dawców pod określonym numerem i udostępniane placówkom transplantacyjnym na całym świecie. Jeśli ktoś kto potrzebuje szpiku będzie posiadał zgodne dane, ośrodek skontaktuje się z nami w sprawie przeszczepu. W tym momencie konieczne będzie wykonanie badań dodatkowych: morfologii krwi, EKG oraz badań wirusologicznych.

W odróżnieniu od transplantacji krwi, szpiku nie oddajemy do specjalnego banku. Może on być pobrany tylko dla wybranego pacjenta po określeniu zgodności tkankowej. Co ważne, chory nie musi posiadać tej samej grupy krwi co dawca. Po przeszczepie obie biorca i dawca pozostają sobie nieznane przez okres jednego roku. Po tym czasie na życzenie obu stron może nastąpić ujawnienie danych i spotkanie w obecności rejestru, który jest przedstawicielem dawcy oraz kliniki, reprezentującej pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *