Jak sprawdzić u siebie poziom witaminy D?

Jak sprawdzić u siebie poziom witaminy D?

Poziom witaminy D w swoim organizmie możesz zbadać w dowolnym laboratorium, ale bardzo ważne jest, by badać metabolit określany, jako 25(OH), nie inaczej. Dlaczego tak to wygląda?

Po wytworzeniu witaminy D w skórze, jest ona transportowana do wątroby i nerek, gdzie następują jej dalsze proces metaboliczne. Podstawowym taki metabolitem jest witamina D oznaczana, jako 25(OH). Po następnych przemianach, głównie w nerkach, zamieniana jest na metabolit oznaczany, jako 1,25(OH). I to właśnie ten drugi metabolit jest formą aktywną.

Badaj się regularnie!

 

Organizm prawie zawsze produkuje stałą ilość 1,25(OH), a stan nasycenia krwi witaminą D określa metabolit 25(OH). I to go należy badać. Po badaniu, zależnie, co wyjdzie, należy tak dobrać suplementację witaminą D, by jej poziom we krwi wynosił 50-70 ng/ml. Kontrolę powinno się przeprowadzać, co 2 miesiące, by nie przekraczać poziomu 100 ng/ml. W przypadku poważnych chorób, ten poziom może być celowo przekraczany, ale należy to robić pod kontrolą mądrego, zorientowanego w temacie lekarza. (Wspomnę już teraz, że suplementując się witaminą D należy bezwzględnie włączyć do diety witaminę K2, o czym będą pisała w kolejnych artykułach).

Słońce źródłem witaminy D

Szkoda, że nie zaleca się powszechnie profilaktycznego badania poziomy witaminy D, bo dzięki temu można byłoby uniknąć niedoborów i chorób u wielu tysięcy, a może i milionów ludzi. Z diety nie jesteśmy w stanie pozyskać odpowiednich ilości witaminy D. Ze słońca – tak jak pisałam w ostatnim artykule – można skutecznie wysycać organizm witaminą D, jeśli robi się to umiejętnie, z zachowaniem określonych zasad. Niedobór witaminy d3 bywa bardzo groźny dla naszego organizmu, wobec czego warto zdawać sobie sprawę z tego typu kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *