Gdy rodzi się maluch

Gdy rodzi się maluch

Z chwilą pojawienia się na świecie długo wyczekiwanej pociechy nasze życie niemal wywraca się do góry nogami. Dni, dotąd pełne beztroski, stają się często – zwłaszcza, jeśli mówimy o samym początku macierzyństwa – jednym wielkim znakiem zapytania. Młodzi rodzice stale martwią się, że coś robią nie tak. Czy dziecku na pewno jest wygodnie? Czy nie jest mu za zimno lub zbyt ciepło? Co oznacza jego płacz? Czy jest głodne? Z tymi pytaniami musi się zmierzyć każdy, kto właśnie powiększył swoją rodzinę. I choć z biegiem czasu wiele z rzeczy wejdzie w krew, młoda mama i młody tato nabiorą doświadczenia, a dużo rozwiązań zacznie podpowiadać intuicja, ważne jest jednak, by na samym starcie mieć wsparcie najbliższych i – w razie potrzeby – zasięgać wiedzy w odpowiednich miejscach.

Co z tym jedzeniem?

Jedną z najbardziej palących kwestii jest często kwestia diety dziecka. Na początku, czyli przez około sześć pierwszych miesięcy, sprawa wydaje się być prosta. Dziecku bowiem przez ten czas do szczęścia potrzebne jest naprawdę jedynie mleko. Wiadomo jednak, że w końcu trzeba tę dietę rozszerzyć o dodatkowe smaki i nowe dania. Wówczas na młodych adeptów sztuki wychowywania spada kolejna lawina pytań: co i kiedy mogę podać swojemu dziecku? O skali tego problemu świadczy niekończąca się liczba wpisów na rodzicielskich forach internetowych czy facebookowych grupach. Nie warto jednak szukać rozwiązania w takich miejscach. Wiele wpisów przeczy sobie nawzajem, a w komentarzach roi się od paradoksalnych rad.

Kogo się poradzić?

Oczywiście, po poradę najlepiej zgłosić się do kogoś, kto ma już na swoim koncie odchowane potomstwo: własną mamę, starszą siostrę, przyjaciółkę czy ciocię. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość lub po prostu wstydzimy się wciąż o wszystko dopytywać. Pomocne mogą być więc wszelkie dostępne w Internecie tabelki (tzw. schemat żywienia niemowląt), które w przejrzysty sposób wyjaśniają, kiedy najlepiej wprowadzić do dziecięcego menu marchewkę, a kiedy mały smakosz może zasmakować w ziemniaczkach. Schemat taki znajdziecie bez trudu, a wydrukowanie go i powieszenie w widocznym miejscu z pewnością może być pomocne w procesie rozszerzania diety maleństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *