Dzienne zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanieNa opakowaniach suplementów diety, tuż obok informacji na temat ilości danego składnika w jednej porcji, znajdziemy informację o tym, jaki procent dziennego zapotrzebowania pokrywa ta ilość. Często zdarza się, że na etykiecie możemy zobaczyć wartość np. 5000%, co oznacza, że z jedną porcją preparatu zażyjemy 50 razy więcej mikroelementu niż nasz organizm tego potrzebuje (podobno). W pierwszej chwili jest to dość przerażające i człowiek zastanawia się czy to, aby na pewno bezpieczne, ale należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Definicja zapotrzebowania dziennego

Wartości dziennego zapotrzebowania na dany składnik są oszacowane pod kątem takiej ilości, która jest minimalna do tego, aby organizm nie popadł w schorzenie związane z niedoborem danego składnika. W przypadku witaminy C, przyjmuje się, że człowiek powinien spożywać jej dziennie ok. 60mg, aby nie zachorować na szkorbut. Na etykiecie podaje się, więc absolutne minimum, nie wiadomo natomiast, jaka jest ilość witaminy C, aby zapewnić organizmowi warunki do utrzymania optymalnego zdrowia. Przyswajalność danego składnika przez organizm nigdy nie wynosi 100%, a przeważnie jest dużo niższa. Oznacza to, że nawet, jeśli dostarczysz organizmowi 100%, być może on jest w stanie wchłonąć tylko 50%.

Co zrobić kiedy przyjmie się za dużą dawkę?

Twój organizm jest inteligentny, jeżeli dostarczasz mu czegoś w nadmiarze, zostanie to wydalone. Suplementy diety sprzedawane są bez recepty i są ogólnie dostępne. Jeżeli więc, producent danego preparatu komponuje określoną ilość składników w jednej porcji, to jest on przekonany, że nikomu ona nie zaszkodzi. Pamiętaj tylko, aby stosować się do zaleceń producenta lub swojego lekarza/specjalisty. Nawet, jeżeli stosowanie suplementów jest bezpieczne, to jednak zdecydowanie da się je przedawkować. Dlatego jeżeli jesteś mało wtajemniczony, wybieraj raczej multiwitaminowe zestawy lub po prostu udaj się po poradę do odpowiedniego specjalisty. Przekonaj się, co dobrego zostało dla Ciebie przygotowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *