Dżemy – smak owoców przez cały rok

Dżemy – smak owoców przez cały rok

Owoce są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Świetnie sprawdzą się jako zastępnik sklepowych słodyczy, kiedy mamy ochotę na słodki podwieczorek. Dostarczają mnóstwa witamin i cennych wartości odżywczych.

Latem, kiedy mamy ich pod dostatkiem, najchętniej wybieramy te świeże, dojrzałe, prosto z drzewa. Zimą kupowane na wagę truskawki stają się jednak tylko wspomnieniem. Jest na szczęście skuteczny sposób na to, żeby cieszyć się smakiem owoców przez cały rok: dobrej jakości dżemy.

Dżemy – receptura

Przetwory to doskonały sposób na zachowanie smaku owoców nawet wtedy, kiedy lato już dawno odeszło w niepamięć. Istnieje wiele rodzajów przetworów: marmolady, konfitury, powidła. Najpopularniejsze jednak nadal pozostają dżemy – mus przyrządzany ze zmiażdżonych owoców, do których w celu zagęszczenia dodaje się cukier oraz substancje żelujące, pektynę lub żelatynę (rzadziej). Całość gotowana jest, aż uzyska właściwą konsystencję. Gotowy dżem jest galaretowaty, żelowaty, łatwo się rozsmarowuje. Dżemy są przygotowywane z najróżniejszych owoców. Najpopularniejsze są truskawki, wiśnie, morele, śliwki, ale coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się także przetwory z fig, ananasa, kiwi czy bananów.

Cenne źródło witamin

Dobrej jakości dżem to sposób na to, żeby witaminy, których cennych źródłem są owoce, czerpać przez cały rok. To dlatego dżemy są cenione jako źródło zdrowia. W zależności od smaku, na jaki się zdecydujemy, będziemy czerpać z dżemu inne korzyści. Aronia czy malina to doskonałe źródło witaminy C, która sprawdza się w leczeniu przeziębienia, morele polecane są osobom z nadciśnieniem, wiśnie pomogą obniżyć poziom cholesterolu, a figa sprawdzi się jako naturalny środek wspomagający odchudzanie. Dżem to także świetny sposób na to, żeby przekonać do owoców małego niejadka – chyba nie ma na świecie dziecka, którego nie skusiłby kolorowy, smaczny mus.

Jak wybrać dobrej jakości dżem?

Niektórzy z nas decydują się na przyrządzanie przetworów w domu, inni wolą pójść do sklepu i kupić gotowy produkt. Dżemy dostaniemy wszędzie, od małego sklepiku po supermarket. Wybór jest ogromny. Kupując dżem, zawsze dokładnie czytajmy skład i wybierajmy ten, w którym jest najmniejsza ilość cukru i najwięcej owoców, unikajmy produktów zawierających barwniki i konserwanty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *