morwa biała

Czym jest morwa biała i jak możemy ją wykorzystać?

Morwa biała to niewielkie drzewo pochodzące z Chin, gdzie hodowane jest głównie jako pożywienie dla gąsienic jedwabnika morwowego. Dziś roślinę tą spotkać w różnych regionach świata. Wyróżnia się kilka jej gatunków, jednak najbardziej znana jest morwa biała, której liście i owoce mają wiele cennych dla organizmu właściwości.

 

Charakterystyka i właściwości

Morwa ma białe owoce kształtem przypominające nieco wydłużoną malinę lub jeżynę. Są one bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, mikro i makro elementów, a także błonnika, białka i tłuszczów nienasyconych. Warto sięgać po morwę białą, ponieważ ma ona bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W aptekach i sklepach zielarskich można dostać zarówno suszone owoce jak i liście morwy białej, z których parzy się herbatkę. Czasem można znaleźć też sok z owoców morwy. Z dobroczynnych właściwości tej rośliny można też skorzystać zażywając suplementy zawierające wyciąg z morwy białej.

 

Morwa biała ma bardzo szerokie zastosowanie, jednak najbardziej znane jest jej działanie stabilizujące poziom cukru we krwi. Substancje zawarte w liściach tej rośliny hamują przyswajanie cukru przez organizm, dlatego też poleca się ją w walce z cukrzycą typu II. Wyciąg z morwy białej korzystnie wpływa też na metabolizm, poprawia perystaltykę jelit, a także ogólnie wzmacnia cały organizm. Morwa jest również doskonałym źródłem substancji o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym.

 

Zastosowanie

Wyciąg z morwy białej w postaci suplementu diety polecany jest osobom, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowego stężenia cukru we krwi. Regularna suplementacja pomaga również w zrzuceniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu właściwej masy ciała. Poza tym chroni wątrobę i obniża poziom złego cholesterolu, przyczyniając się tym samym do zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

 

Choć wyciąg z morwy białej ma wiele cennych właściwości, nie powinny stosować go kobiety w ciąży, ponieważ nie ma stosownych badań w tym kierunku. Również osoby chorujące na cukrzycę przed zastosowaniem takich suplementów powinny skonsultować to ze swoim lekarzem, bo choć morwa biała pomaga w obniżeniu poziomu cukru, trzeba wziąć pod uwagę interakcje z zażywanymi lekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *