Czy witamina D3 jest przeciw osteoporozie, chorobom krążenia, nowotworom?

Czy witamina D3 jest przeciw osteoporozie, chorobom krążenia, nowotworom?

Czy witamina D3 jest przeciw osteoporozie, chorobom krążenia, nowotworom?Niedobory witaminy d3 powodują znaczącą śmiertelność osób starszych. Z dotychczasowych badań wynika, że optymalny poziom witaminy D w organizmie ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Może obniżać ryzyko nie tylko osteoporozy i złamań, lecz też chorób układu krążenia i niektórych nowotworów złośliwych. Jednak analizy dotyczące skuteczności witaminy D w zmniejszaniu śmiertelności ludzi nie doprowadziły do jednoznacznej konkluzji. Witamina D3 redukuje śmiertelność o 6 procent. Pojawiały się sugestie, że zażywanie witaminy D może obniżać ryzyko nowotworu złośliwego. Najnowsza praca nie potwierdziła jednak, by osoby, które to robią rzadziej umierały na raka.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko śmiertelności w przewlekłej chorobie nerek

Niedobór witaminy D zaobserwowano u większości osób z przewlekłą chorobą nerek brak jest powiązana pomiędzy obniżonym poziomem witaminy D w tej grupie chorych a ich śmiertelnością. Celem badania naukowców była odpowiedź na pytanie czy niższe stężenie 25-hydroksywitaminy D u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wiąże się z większą śmiertelnością. Wyniki badania pokazały, iż chorzy z głębokim niedoborem 25-hydroksywitaminy D obarczeni są blisko 4-krotnie większym ryzykiem śmiertelności w porównaniu z pacjentami, u których poziom witaminy D przekraczał był wyższy. Główna przyczyną niedoboru witaminy D u chorych z przewlekłą chorobą nerek jest jej niska synteza w skórze spowodowana zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne wynikającym z konieczności ograniczenia aktywności życiowej oraz dializoterapii.

Wydalanie matabolitów

Ogromną rolę odgrywa też zwiększone wydalanie jej metabolitów przez układ moczowy. Niedobór witaminy D jest w tym przypadku o tyle istotny, że może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie i strukturę nerek, co pogarsza ich wydolność. Trwają kolejne badania, w których badana jest rola, znaczenie i wpływ witaminy D. Jednakże dostępne badania wskazują na to, iż warto zażywać ją regularnie. Są to kwestie, które nie mogą zostać w żaden sposób pominięte podczas wyboru suplementu podnoszącego poziom witaminy d w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *