Czy obecność białka w moczu powinna nas niepokoić?

Czy obecność białka w moczu powinna nas niepokoić?

U zdrowej osoby obecność białka w moczu może pojawiać się jedynie w śladowej ilości. W momencie kiedy wydalamy go więcej aniżeli 100mg na dobę świadczy to o chorobie zwanej białkomoczem. W organizmie człowieka istnieją stany, w których dochodzi do utraty białka z moczem, a nie są patologiami. Mamy wtedy do czynienia z białkomoczem fizjologicznym – jest to niegroźny stan, przy czym ilość wydalanego białka nie przekracza 250 mg.

Do białko w moczu przyczyny mogą prowadzić takie sytuacje jak dość długa aktywności fizyczna, ciąża, po długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub na zimnie czy też u młodzieży dojrzewającej. W momencie kiedy organizm traci ponad 300 mg białka na dobę poprzez mocz wówczas również mamy do czynienia z jakąś patologią. W normalnych warunkach białko w nerce ulega niemalże całkowitej resorpcji.

Uszkodzenie nerek

Wówczas uszkodzenie nerek może wynikać z zakażenia bakteriami, toksycznym działaniem wielu substancji (w tym leków), chorobami ogólnoustrojowymi – nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca jak i również procesami autoimmunologicznymi. Do chorób, które mogą wywołać białkomocz możemy zaliczyć: zespół nerczycowy, zapalenie kłębuszków nerkowych, gruźlica nerek, nowotwory nerek. Białko w moczu powinno więc występować w małych ilościach a dokładnie do 250 mg/dobę – wtedy możemy mówić o białko w moczu norma. Biegunka jako dolegliwość od czasu do czasu nęka każdego z nas, jednak wciąż jest to lekceważony symptom chorobowy.

Ból brzucha

Jeżeli nie towarzyszy jej ból brzucha , gorączka czy ogólnie osłabienie jest bardzo często pomijana i odwlekane są wizyty u lekarza. A jak się okazuje sama biegunka może być groźna dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeżeli występuje u szczególnych grup wiekowych. Skąd mam wiedzieć, że to biegunka? Jak wiadomo rytm naszych wypróżnień zmienia się w przeciągu życia i nie zawsze zwiększona częstość korzystania z toalety oznacza biegunkę. Wiele zależy od rodzaju spożywanego pokarmu, ilości oraz jakości wypijanych płynów oraz naszej aktywności fizycznej. Biegunka to stan kiedy pacjent oddaje stolce o luźnej konsystencji. Jako leczenie zazwyczaj zaleca się zmianę sposobu odżywiania stąd biegunka dieta jest niezwykle istotna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *