Czy można przedawkować witaminę D ?

Czy można przedawkować witaminę D ?

Czy można przedawkować witaminę D ?Właściwie jest to mit, że łatwo jest przedawkować witaminę D. Toksyczność witaminy D zdarza się bardzo rzadko i tylko w przypadku brania szalonej wielkości dawek [powyżej 100.000 UI (2500 μg)] przez długi okres czasu.

Przez lata niedoceniana, dziś na liście witamin to niekwestionowany lider. A wszystko dzięki jej wszechstronnym właściwościom. Sprawdź, na jakie procesy w organizmie ma kluczowy wpływ.

Zalety witaminy D

Obecni na konferencji światowej sławy eksperci podkreślali szczególny wpływ tej substancji na zdrowie zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych. Do tej pory wiadomo było, że zbyt mała jej ilość sprzyja krzywicy u maluchów i osteoporozie u seniorów. Jednak wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat na całym świecie wykazało, że witamina D ma o wiele większe znaczenie. A naprawdę ogromne zamieszanie wokół niej zaczęło się, kiedy zauważono, że wpływa na zmniejszenie ryzyka nowotworów i poprawia wyniki ich leczenia. Jak to się stało? Onkolodzy zajmujący się leczeniem raka piersi zauważyli w pewnym momencie, że zaledwie u co czwartej chorującej kobiety poziom witaminy D oscyluje w granicach normy. U pozostałych pacjentek wykryto niedobory, i to znaczne. Co gorsza, jeśli taki deficyt utrzymywał się w trakcie leczenia, to mimo udanej operacji, naświetlań czy chemioterapii, nowotwór bardzo często powracał i dawał przerzuty, a wtedy wiele kobiet przegrywało walkę z chorobą. W tej sytuacji suplementacja wydawała się dobrym rozwiązaniem, co oczywiście wypróbowano.

Witamina zdrowia

Dość szybko okazało się, że przyjmowanie witaminy D aż dwukrotnie zwiększa szansę kobiet na wyzdrowienie. Kolejne lata obserwacji pokazały też, że profilaktyczne zażywanie witaminy w dziennej dawce ok. 1000IU zmniejsza ryzyko zachorowania na różne postacie nowotworów (a przede wszystkim raka jelita grubego i piersi) od 50 do 80 procent (dane te pochodzą z wielu badań i publikacji naukowych). Aż trudno w to uwierzyć! Rodzi się pytanie, jak to możliwe? Otóż okazuje się, że witamina D wzmacnia układ odpornościowy i w rozmaity sposób przeciwdziała wystąpieniu guzów nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *