Czy mleko wzbogacone węglowodanami nie jest tuczące?

Czy mleko wzbogacone węglowodanami nie jest tuczące?

Czy mleko wzbogacone węglowodanami nie jest tuczące?Okazuje się, że nie. Pomimo dodatku węglowodanów złożonych ta mieszanki z reguły nie ma większej zawartości energetycznej w stosunku do standardowych mieszanek.

Dzieje się ta w głównej mierze dzięki modyfikacji składu cukrów. Zazwyczaj mają znacznie mniej laktozy, a więcej skrobi. Czy zamiast sycącego mleka można podać maluchowi mleczną kaszkę lub kleik? Jak najbardziej.

Zamienniki jedzenia

Gotowe mieszanki typu R można zastąpić, dodając do zwykłego mleka modyfikowanego kleik kukurydziany, ryżowy lub gryczany. Można też podać dziecku zamiast porcji mleka kaszkę mleczną lub kaszkę bezmleczną na bazie mączki z chleba świętojańskiego i ryżu. Te ostatnie stanowią pełnowartościowy posiłek, więc nie można ich używać do zagęszczania mleka. Przy zastępowaniu mleka kaszkami lub dodawaniu kleiku do mieszanki musimy tylko pamiętać, że w ten sposób zwiększamy kaloryczność posiłku. Tego typu rozwiązanie polecane będzie na pewno pulchnym niemowlętom. Gdy malec próbuje sam pić z kubeczka, na początku pilnuj, by nie przychylał go zbyt mocno.

Zasadnicza różnica

Dlaczego niemowlęta karmione naturalnie dostają pierś na żądanie, a dzieci „butelkowe” są karmione według schematu? Moje czteromiesięczne dziecko chce jeść częściej, niż jest to zalecane. Czy muszę w takiej sytuacji przetrzymać je, dopóki nie przyjdzie pora posiłku? Schemat karmienia niemowląt jest tylko wskazówką i nie trzeba się go niewolniczo trzymać. Każde dziecko jest trochę inne i ma różne potrzeby, które powinno się uwzględniać. Jeśli więc Pani malec prawidłowo się rozwija i dobrze przybywa na wadze, a domaga się częściej karmień, może mu Pani zaproponować nieco mniejsze porcje, ale częściej. Zachęcamy do systematycznej kontroli masy ciała niemowlęcia w czasie wizyt u pediatry, aby upewnić się, że maluch nie jest przekarmiany. Warto też pamiętać, że nie każde marudzenie lub płacz dziecka oznacza głód. Nie zawsze, więc malec powinien być uspokajany podaniem butelki z mieszanką. Są to kwestie, o których nie warto zapominać ani przez moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *